Доста е притеснителен процентът и ръстът на смъртността на 100 000 души население. Самата смъртност е факт заради комплекс от фактори. В годините назад се пропусна превенцията и контрола на хроничните заболявания като диабета, еднокринните заболявания, хипертонията. Може би заради това има картбланш за вируса да покаже своята агресивност при уязвими групи. Това заяви директорът на РЗИ София д-р Данчо Пенчев.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Човек трябва да е отговорен към собственото си здраве, а не да се търси лечение при персистиране на болест, е позицията на Пенчев.
Директорът на РЗИ де факто не отговори на въпрос на Нова телевизия защо не се почна с национални мерки, а имаше опит за регионален подход. Всяка една мярка, която се въвежда, е за определен период от време и се очаква резултат, по думите му. Той не се съгласи и, че се чака да стане лошо, за да се вземат мерки, а не да се действа превантивно.
Попитан дали новите мерки ще проработят, след като са само за 10 дни, отговорът беше, че хората, които не смятат, че мерките помагат, следва да помислят за тези, които още не са преболедували или ваксинирани. Напълно е възможно след 10-тия ден да не се отвори, но се надяваме мерките да дадат ефект, посочи Пенчев.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Попитан дали ако след 10 дни пак данните са за 4000 заразени на ден, отговорът беше, че тогава вече сме в плато и се прави оценка на много неща, сред които натискът върху болниците. „Много притеснен съм и съм притеснен не за броя на леглата. Притеснен съм от натиска, който персоналът в лечебните заведения изпитват. Стигаме дотам, че и физически, и психически се изчерпват хората, които са в ковид-зони”, коментира директорът на РЗИ София. По думите му, все още в София има свободни легла – 1801 легла за неусложнени случаи и 115 за интензивни, „което е малко”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Същевременно председателят на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов посочи, че 30 000 души, които са били част от бранша, вече са сменили професията си. На въпрос кой ще работи, когато някога отворят, отговорът беше: „Не знам”. Според него, ако сега бяха затворени само заведенията, щяло да си остане до лятото.
Пенчев специално коментира лекарството "Ивермектин", с изрично подчертаване на личното му мнение. При него този препарат подействал много добре. Пред Actualno.com проф. Радка Аргирова обаче каза, че според нея не бива това лекарство да се ползва за лечение на коронавирус и че не дава резултатът, който хората очакват.
Още: Защо 10 дни затваряне? Ангелов отговори, че пациентите излизали по-бързо от болница
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова