Икономисваме единствено от заплати. Персоналът "дотира държавата" вече десетки години. Ние ощетяваме хората, за да можем да функционираме. Това заяви пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.
От Сдружението настояват за спешна среща със здравния министър, но до момента такава не се е състояла.
ОЩЕ: Проф. Христо Хинков: Искаме да намалим доплащането за здравни услуги
По думите на д-р Тотев стартовата заплата за млад лекар е 1100 лв., а трябва да достигне 2100. А за неефективните структури той подчерта, че не ги съкращават, защото няма да има кой да оказва тази помощ на населението от региона. "Затова ние ги поддържаме - работещи, неработещи, колкото и да не е бизнес ориентирано, за да може да окажем по-висок кръг медицински услуги и нашите хора, които са в регионите", обясни той.
Д-р Тотев напомни обещанието, че с новия бюджет ще бъдат отпуснати средства и ще бъдат изготвени две методики, които да финансират веднъж областните болници и да осигурят допълнителен ресурс, втори път - общинските. По думите му до момента такова нещо няма. "
Кризата е огромна, кадровата най-вече", категоричен бе д-р Тотев и добави, че за това алармират повече от 10-15 години. "Нещата се задълбочават. Сякаш това, което говорихме, беше за някоя друга държава, за някакво друго време, но не и за сегашната действителност. Ето в момента берем плодовете от безхаберието, което беше до момента".
За съжаление, екипите на Спешна помощ са така - обикновено са окомплектовани с фелдшер и сестра в най-добрия случай, подчерта председателят на Сдружението на общинските болници. "Това нещо не се издържа", каза в заключение д-р Неделчо Тотев.
Пример за кризата в общинското здравеопазване идва от Балчик. Медици от Спешната помощ в града алармират за проблеми в грижите за пациентите през летните месеци. Причината - поради недостиг на кадри, в Спешната помощ на смяна работи само по 1 екип. По този начин в случай на нужда от посещение на място при инцидент или влошено здравословно състояние, в центъра остава на разположение само една медицинска сестра. Затова лекари, медицински сестри и фелдшери настояват да бъде осигурен втори екип и апелират за намеса от страна на здравното министерство за решаване на техните проблеми.
В момента в Спешната помощ в Балчик работят 22 служители, от които само 1 лекар и 2-ма фелдшери са на пълен щат. В една 12-часова смяна работи само 1 екип.
Натовареността през летните месеци изправя пред огромно предизвикателство персонала и крие рискове и за самите пациенти, категоричен е началникът на Спешната помощ д-р Станислав Димитров. Той посочи, че персоналът му е толкова уморен, че дори и парите вече не са фактор, за да искат извънредна заетост.