Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дете с неизяснен хепатит е изписано от Инфекциозна болница. Какво се случва с маймунската шарка?

19 май 2022, 08:40 часа • 6635 прочитания

4-годишно дете с неизяснен хепатит е било лекувано в София. Директорът на Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести проф. Татяна Червенякова обясни, че то е било насочено там преди около 10 дни. Имало е завишени трансаминази – доста над обичайното ниво, които показват възпалителен процес. Детето не е имало жълтеница, възстановило се е бързо и е било изписано.

„Още с постъпването му се направиха всички изследвания, които трябва, подозирайки за остър възпалителен процес на черния дроб. Резултатите са негативни. Процедурата е такава, че то се вика на контролен преглед след около месец и се наблюдава в рамките на 3 до 6 месеца, ако има отклонения“, поясни още директорът на Инфекциозна болница.

„В случая ние говорим за възпалителен процес на черния дроб, който е завършил благополучно, с положителна динамика“, допълни проф. Татяна Червенякова по БТВ. 

Междувременно стана ясно, че се увеличават случаите на т.нар. маймунска шарка във Великобритания, Португалия и Испания - досега са общо 37, като 9 са във Великобритания, а 20 са в Португалия, но там са потвърдени 5, другите още се проучват. В Испания всичките 8 случая се проучват, за да се разбере дали става въпрос за маймунска шарка. Има и случай в САЩ, предполагаеми 13 в Канада.

В тази връзка Червенякова обясни, че това е заболяване, което е известно на инфекционистите още от 70-те години на XX век. Има такива случаи и те са характерни за Африка. Нарича се маймунска шарка, защото източник на инфекцията са маймуни и защото се появява характерен обрив. Той прилича на едрата шарка. Всъщност има различни видове маймунска шарка, като един от най-смъртоносните води до 10% смъртност сред хората. Но засечените във Великобритания случаи са на вариант с от под 1% смъртност - въпросът обаче е да се установи точно как са се разболели и дали няма нов начин на предаване на вируса, като вече има сериозни данни, че се предава по полов път. Симптомите се проявяват между 5 и 21 дни след заразяване и включват, освен характерните обриви, още треска, главоболие, подути лимфни възли и отпадналост. В срок от 1 до 3 дни след началото на треската се появяват обривите, като обикновено те почват от лицето. Обикновено хората оздравяват напълно в период от 2 до 4 седмици. До този момент се счита, че предаването на вируса е по-трудно от човек на човек, защото се изисква близък контакт и буквално обмен на телесни течности (през малки драскотинки в кожата), не само секрет и слюнка. Досега маймунската шарка се е предавала по-трудно от по-познатите и разпространени сред хората видове шарка.

Според STATnews, представителят на СЗО д-р Мария Ван Керхове обаче изрично е уточнила, че повечето от случаите, които сега са потвърдени или са в процес на изследване за потвърждение, са при хомосексуални или бисексуални мъже. Данните за това са от здравните служби на съответните държави - британската например също изрично го уточнява за случаите на Острова. СЗО ще има специална среща следващата седмица на тема "маймунска шарка".

"Лично ние в България не сме го наблюдавали това заболяване, но с развитието на комуникативните връзки и с пътуванията трябва да сме нащрек. Но не мисля, че това заболяване ще представлява проблем за диагностицирането му", коментира проф. Червенякова.

Срещу заболяването има одобрена в САЩ през 2019 година ваксина, счита се и, че ваксината срещу едра шарка също помага - например ваксината ACAM2000.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес