Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутат пита за връзвани и умирявани с електрошок психично болни

19 юли 2023, 18:13 часа • 1314 прочитания

Колко пациенти са били завързвани през последните 5 години и как се разпределят по държавни психиатрични болници? Има ли смъртни случаи по време на завързванията? В кои болници и спрямо колко пациети по колко пъти е прилагана електрошокова терапия през 2021 и 2022 г.? Какви гаранции са били предприети и има ли случаи с летален изход? - тези и още много други тежки въпроси е задала Стела Николова - народен представител от ПП-ДБ към министрите на здравеопазването и на правосъдието.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

От отговора на здравния министър проф. Христо Хинков става ясно, че за последните пет години са връзвани 2832 психично болни пациенти. Най-често тази мярка е била предприемана в психиатричните болници в Раднево (646 пъти), в Царев брод (614 пъти), в „Св. Иван Рилски“ - Нови Искър (595 пъти).

Не са отчетени смъртни случаи при т. нар. „имобилизация“.

Прилагането на мерки за временно физическо ограничаване се извършва само като крайна мярка, за дас е предотврати непосредствена вреда за самите пациенти или за околните, е посочил министърът.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

В момента по силата на съдебно решение в психиатрични болници са 148 души. Отделно от това 138 човека са въдворени в такива болници по силата на чл. 89 от Наказателния кодекс - извършили общественоопасно деяние в състояние на невменяемост или изпаднали в такова състояние преди постановяване на присъдата или през време на изтърпяване на наказанието. Още по темата: С коронавирус са над 50% от Дома за психично болни в Петково

Към месец края на месец юни 126 пациенти са поставени под запрещение с изразено съгласие на настойника, не на пациента.

В 2021-2022 г. спрямо шестима пациенти е прилагана електрошокова терапия, при които не са допуснати случаи с летален изход.

Общо 330 са смъртните случаи в последните пет години в психиатрични болници, като само на 31 от починалите е правена аутопсия. Разследвания не са извършвани.

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

Проблемът засяга и изпълнението на група осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека, наречени „група Станев“.

Министърът на правосъдието доц. д-р Атанас Славов е отговорил, че контролът на изпълнението на групата Станев се осъществява от друг орган на Съвета на Европа - Комитета на министрите, който е сложил тази група в т.нар. „процедура на засилено наблюдение". Министерство на правосъдието координира този процес. Още: Сметната палата: Психично болните – изолирани в болници и дискриминирани от обществото

„Проблемите, които основно са от компетентността на Министерство на труда и социалната политика, стоят за разглеждане повече от 10 години от постановяване на първото решение. Напредъкът по изпълнението беше разгледан наскоро по време на 1459-то заседание на КМ в периода 7-9 март 2023 г. Според приетото решение в срок до м. 15 декември 2023 г. е необходимо българското правителство да представи актуализиран план за действие относно предприетите общи мерки по изпълнение на решенията на Съда. Министерство на правосъдието редовно предоставя информация, включително и за релевантната съдебна практика“, е допълнил правосъдният министър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес