"Отпадането на карантината е свързано с това Covid-19 да бъде дефинирано като особено опасна инфекция в Закона за здравето - това трябва да отпадне и то ще отпадне със сигурност при първото отваряне на Закона за здравето, заедно с други промени, които трябва да станат в същия закон".
Това коментира пред БНР д-р Александър Симидчиев, депутат от ДБ и зам.-председател на парламентарната здравна комисия. По думите му проблемите в сектора са доста и те не могат да се ограничат само и единствено с Covid-19, но той ще стане много актуален сега. Навсякъде в Европа, както и у нас, броят на случаите нараства, подчерта той.
На този фон нарастват и случаите на грип и респираторен вирус. Според него тази година за първи път ще се наблюдава комбинация от трите инфекции.
Още: Нови данни подсказват: Болен ли си от Ковид, карантина поне 8 дни
Д-р Симидчиев смята, че нивата на скритата заболеваемост няма да са по-малки от преди: "Не по-малко от 2-3-ма недиагностицирани за всеки диагностициран, т.е. диагностицирани около 30%. Тези цифри, които имаме на дневна база, трябва да бъдат умножени по 3 или по 4, за да получим реалното ниво на инфектираност в нашата държава".
По думите му с ПСР могат да бъдат хванати новите варианти на Covid-19. При бързите тестове това може да не стане, добави той. Според него хората трябва да са с повишено внимание и когато имат симптоми, да се самоизолират.
По въпроса с лекарствата, д-р Симидчиев подчерта, че от ПП-ДБ са гласували за това да има обществени поръчки за всички болници. Според него условията трябва да бъдат еднакви за всички и да няма фаворизирани. Още: Проект: Край на карантината за болни от COVID-19
"Разликата между държавните и частните субекти е, че частните субекти може да имат собствени дистрибутори на медикаменти, които да могат да им предлагат по-високи цени и по този начин публичният ресурс да се използва неправомерно".
В зала обяснихме, че ние сме в наказателна процедура за неправомерна държавна помощ, отбеляза още депутатът от ДБ. За него е мистерия защо така са гласували останалите депутати.
"Предстои България да влезе в условия да трябва да плаща за това, което се случва. Ще бъдат милиони, вероятно двуцифрени милиони. Независимо колко е, важното е, че нарушаваме права на хората - вместо да даваме медикаменти или медицински услуги, да трябва да плащаме наказания, защото не спазваме законодателството".
Още: Симидчиев: Има опасност да останем без важни лекарства заради износ