Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Симидчиев: 50% е шансът да има пик през август и 90% - през септември

28 юли 2021, 22:20 часа • 3255 прочитания

50% е шансът да направим пик на пандемията през август и 90% - през септември. Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ д-р Александър Симидчиев, депутат от "Демократична България“. Той допълни, че не може да се говори със сигурност, тъй като има твърде много неизвестни.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Според д-р Симидчиев системата е много объркана, а начинът за оправянето ѝ е единствено със законодателство. "Системата е толкова усукана, че който и да се сложи там, и Исус да го сложат на това място, ще го бламираме много бързо“, подчерта той, като уточни, че няма амбицията да става министър.

Д-р Симидчиев каза, че не е ясно колко хора са преболедували в България. "Нямаме такива категорични данни. Не е ясно колко от хората, които имат ваксинационен сертификат, имат реален ваксинационен сертификат. Има случаи на издаване на сертификат без направена ваксина. И тогава човек, който има сертификат, може да боледува повторно и това не е, защото е ваксиниран и боледува повторно“, посочи той.

По думите му не е имало систематичност при контрола на пандемията в последните 18 месеца. "Имаше формално план, но този план реално не действаше. Надявам се оттук насетне наличието на един ясен структуриран план, който може да се осъвременява, да доведе до това процесът да се контролира много по-добре напред. Например, вече имаме протокол, приет от Министерството на здравеопазването, за болнично и извънболнично лечение на Ковид инфекцията“, каза още д-р Симидчиев.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Той допълни, че проблемът с нежеланието хората да се ваксинират продължава. "Тези, които са най-склонни да се ваксинират, вече се ваксинираха, и останаха все по-трудни групи от населението, които са притеснени от ваксинацията. И преди се правеха кампании, които не бяха особено ефективни, и сега продължават да се правят кампании, които пак не са с драматично по-различна ефективност. Комуникационна кампания, която цели да убеди някой за нещо, трябва да е строго насочена към конкретния проблем“, обясни д-р Александър Симидчиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес