По-голямата част от проблема с ниското ниво на ваксинация сред българите е лошата осведоменост. Най-лошият атестат за професионалната квалификация на един лекар е антиваксърството, отхвърлянето на концепцията за решаване на проблема с инфекциозни заболявания, особено на пандемични, чрез ваксинация".
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Това каза пред БНР д-р Румен Хичев, ръководител на звено за борба с коронавируса в министерството на здравеопазването в САЩ.
Той цитира резултати от проучвания, според които преболедуването не гарантира имунна защита:
"Проучвания в Харвард и още няколко университета ясно показват, че 36% от хората, доказано преболедували, не развиват никаква имунна защита. Затова това не е критерий".
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
В предаването "12+3" д-р Хичев допълни, че системните ваксини, които се поставят в момента, изграждат особена категория антитела, които осигуряват обща защита на организма срещу сериозно разболяване, но този вид антитела не осигуряват защита на лигавицата на горните дихателни пътища, които имат по-различна система на имунна защита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Затова е възможно ваксинирани за кратък период и в малка степен да имат вирус в горните дихателни пътища и да го предадат на други хора. Затова абсолютно понятие няма. 100% гаранция няма".