„Не е реалистично в специализирани болници да се разкриват Covid отделения, още повече до 10 на сто от леглата“. Това каза пред БНР директорът на Първа АГ болница в столицата д-р Гергана Коларова.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Заповед на здравния министър гласи всички лечебни заведения в областите с най-висока заболеваемост да разкрият Covid отделения с минимум 10 процента от общия брой легла, с които разполагат. При тези с по-малко пациенти процентът е 5.
„Ние подготвяме част от легла, които имахме по предписание от СРЗИ за родилки или бременни, които са неусложнени, но 10 на сто от леглата – това е твърдо нереалистично. Дали сме това свое становище до здравните власти, но нямаме отговор и чакаме допълнително разпореждане по въпроса“, посочи още д-р Коларова.
„Ние не отказваме раждане, и двата вида – и нормално, и секцио, още повече че второ се препоръчва, за да се скъси контактът на бебето с майката, но нещата се усложняват, ако майката, която е положителна за коронавирус, трябва да остане по-дълго време в отделението. Защото тя може да не е в лошо състояние в началото, но в последствие да се влоши. Затова смятам, че трябва да се обособи друго място, където да се настаняват тези жени – в една болница, на едно място, където да получават адекватни за това заболяване грижи“.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Д-р Гергана Коларова подчерта, че в болницата нямаме нито пулмолог, нито инфекционист:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
„Търсим поне пулмолог, но не сме намерили. Имахме случай с такава пациентка, която впоследствие беше преместена в друго лечебно заведение. Имаме обособена зона за такива бременни и родилки, имаме и такава операционна, и екип, който има всички предпазни средства за коронавирус. Но после преведохме родилката в друга болница чрез екип на Спешната помощ. Преди това обаче, както е по регламент, на бебета, тя роди близнаци, на 24-тия час и на 7-ия ден бяха направени тестове. Те бяха отрицателни“.
Първа АГ болница може да отдели само три легла за родилки и бременни с коронавирус.
„Останалото би ни затруднило, болницата е така строена, че не е възможно разделяне на потоците. Не разчитаме някой да ни осигури инфекционист, реаниматор или пулмолог – ние сами трябва да си ги намерим“.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС