Ситуацията с разпространението на коронавирусната инфекция в Пловдивска област е тревожна и много динамична. До неделя е регистрирана 227,9 на 100 000 души заболеваемост, но със случаите от вчера и днес, областта вече може да е влязла в червената зона, заяви заместник-директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров пред Радио Пловдив. По думите му нараства и броят на приетите в болница.
Д-р Аргиров цитира данни, според които само от 17 часа вчера до тази сутрин в болници са приети около 15 души. В реанимация се намират 32 пациенти, от тях 18 са на апаратна вентилация.
Въпреки това, д-р Аргиров смята, че място за тревоги няма, тъй като болнични легла има и ще има. Проблемът не е в леглата, проблемът е в спазването на най–елементарните мерки, убеден е заместник-директорът на пловдивската здравна инспекция.
Не се налагат допълнителни мерки, стига да се спазват вече въведените. Каквито и административни мерки да се вземат, ако няма самосъзнание, няма да има резултат, посочи още д-р Аргиров.
Той припомни, че на 24 август миналата година положителните случаи в Пловдив са били 6, а сега са 258.
В Пловдив и областта поетапно се отварят болниците за Ковид пациенти. Постоянно сме във връзка с лечебните заведения, ако се налага, спешно могат да бъдат разкрити Ковид легла, съобщи представителят на РЗИ.
През последните дни няма промяна в темпа на ваксинация. Ваксинирани са 18,36% от жителите на Пловдивска област. В Пловдив те са 22,63%, но има общини като Брезово, Калояново, Садово и Стамболийски, където те са под 13% от гражданите, заяви още д-р Аргиров.
Същевременно, от Районната лекарска колегия на БЛС – Пловдив обявиха, че подкрепят заповедта на ректорското ръководство на Медицински университет – Пловдив за начина на провеждане на новия учебен семестър.
В становище до медиите от съсловната организация заявяват:
„Считаме, че обучаващите се студенти, особено в клиничните бази, следва да представят данни за ясен индивидуален статус по отношение на COVID-19 преди влизане в лечебни заведения. Това ще изясни риска от епидемиологичен контакт с пациенти, чрез които те се обучават, както и с медицинския персонал."
В позицията на пловдивската лекарска колегия пише още:
"Спазването на противоепидемични мерки се налага по безспорни медицински индикации. Същевременно обучението по медицина дава не само права, но и вменява определени отговорности за бъдещите медици, свързани с опазването на индивидуалното и общественото здраве.“