УМБАЛ „Света Екатерина“ в София, която специализира в сърдечносъдови заболявания, е в изключително тежко финансово състояние. Това става ясно от писмен отговор на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, изпратен на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Бившият началник на кабинета на Кирил Петков по време на мандата му като премиер попита Кондева на 19 юли какви са текущите загуби на дружеството за 2023 г. и какви са непокритите загуби от минали години. Бориславова попита и какви мерки е предприел здравният министър за преодоляване на лошото финансово състояние на водещата национална болница за кардиологични заболявания.
Тя отбеляза, че от ПП-ДБ разполагат с данни, че дружеството е декапитализирано – нещо, което Кондева потвърждава в отговора си с дата 2 август. Здравният министър твърди, че декапитализацията е повлияна и от отрицателните капиталови резерви, отчетени във връзка с апорт, осъществен през 2013 г.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
УМБАЛ „Света Екатерина“ е еднолично акционерно дружество, в което държавата притежава 100% от капитала, а правата ѝ се упражняват от министъра на здравеопазването. Болницата е държавно лечебно заведение – търговско дружество, по смисъла на Търговския закон и Закона за лечебните заведения, затова се управлява и представлява от ръководните си органи – съвет на директорите и изпълнителен директор (проф. д-р Димитър Петков).
Притеснителни числа
През финансовата 2023 г. лечебното заведение регистрира отрицателен текущ финансов резултат – загуба в размер на 6 759 000 лева, при отчетена текуща загуба от почти 4 млн. лв. за 2022 г.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Общо финансовият резултат към 31 декември 2023 г., отчитащ натрупаните загуби от минали отчетни периоди, е загуба в размер на 16 810 000 лева, става ясно от отговора на здравния министър.
Още: Историята на Мартин Кожуклиев - първият българин с две изкуствени сърца
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Собственият капитал за 2023 г. е намален с малко над 6,7 млн. лв. до 61 423 000 лв. За сравнение, през 2022 г. това число е 68 191 000 лв. Записаният капитал през 2023 г. от 99 732 000 лв. е без промяна спрямо 2022 г. Дружеството е декапитализирано, пише Кондева.
Що се отнася до краткосрочните задължения към доставчици, те са в размер на 1,8 млн лв., което е увеличение със 107 хиляди лева спрямо 2022 г., т.е. с 6,3%. Както и за предходния отчетен период, и през 2023 г. липсват просрочени задължения на дружеството.
Повече приходи, но и още повече разходи
През 2023 г. се наблюдава общо увеличение на приходите, но и на разходите. Приходите на УМБАЛ „Света Екатерина“ за миналата година са 30 054 000 лева и са увеличени със 775 хиляди лева – т.е. с 2,26% спрямо тези за 2022 г. Основна заслуга за това имат приходите от услуги, които са повишени с около 1,2 млн. лв.
Още: Болница „Св. Екатерина“ ще носи името на проф. Чирков
Разходите за 2023 г. са 41 813 000 лв. – с близо 12 милиона повече от приходите. Те са се увеличили с 3,6 млн. лв. спрямо 2022 г., или 9,49%. Похарчените пари за материали са повишени с 802 хил. лв., тези за персонал – с 1,6 млн. лв., за външни услуги – със 147 хил. лв., за амортизации – 983 хил. лв.
Какви мерки предприема министърът?
Кондева отбелязва, че управлението на публичните предприятия от системата на Министерство на здравеопазването се осъществява в съответствие със Закона за публичните предприятия и съгласно него „органът, упражняващ правата на държавата, не се намесва в управлението или в текущата оперативна дейност“ на конкретното предприятие.
„Съветът на директорите не е освободен от отговорност за дейността си през 2023 г.“, добавя д-р Галя Кондева. До УМБАЛ „Света Екатерина“ е изпратено писмо с дата 3 юли 2024 г., с което на ръководството е указано да предприеме „конкретни действия за финансово стабилизиране на лечебното заведение, като бъдат разгледани различни варианти и взети всички възможни мерки за оптимизиране на дейността“.
Още: България изостава по брой на сърдечните трансплантации
При възможност, трябва да се редуцират разходите – чрез използване на „различни подходи за реализиране на планираните възможности с цел постигане на финансова устойчивост“.
Оптимистични новини от болницата
В Министерството на здравеопазването е постъпил отговор от болницата – в него се посочва, че дружеството отбелязва „устойчив тренд“ на намаляване на загубата през 2024 г. спрямо 2023 г. Говори се за липса на просрочени задължения и редовно покриване на текущите задължения към доставчици и персонал. Изпратена е и прогноза за финансовия резултат на дружеството за настоящата година. Посочено е разкриване на нови дейности по конкретни медицински специалности, а с цел запазване на финансовата дисциплина са предприети „рестриктивни мерки“ по съкращаване на разходите.
МЗ се стреми да води „балансирана политика“, която да гарантира стабилността на системата, уверява д-р Галя Кондева.
Още: Едва от 4 до 6 донори у нас са подходящи за сърдечна трансплантация