България е задействала във вторник механизма на ЕС за гражданска защита и е поискала възможност за помощ за разширяване на COVID реанимациите. Като причина е посочено рязкото увеличаване на случаите на зараза и смърт в резултат на коронавирусната зараза. Властите са поискали кислородни апарати, монитори за пациенти, легла за спешни отделения и кислородни маски. Това съобщи БНР, позовавайки се на говорителя на Европейската комисия Балаж Уйвари.
"Нашият координационен център за бърз отговор работи непрекъснато, за да осъществи контакт с всички страни-членки и да види дали някоя от тях е в състояние да осигури поисканото оборудване. В същото време преглеждаме и наличните запаси на нашия резерв, който е разположен в няколко държави. В момента, в който получим потвърждение от тези офиси, Комисията ще поеме 75% от средствата за необходимия транспорт, ако бъде направена оферта по механизма за гражданска защита", каза Уйвари.
Механизмът за гражданска защита съгласува действията в отговор на природни и причинени от човека бедствия на равнище ЕС.
България е третата страна, която иска помощ за справяне с критична COVID ситуация. Неотдавна Румъния и Латвия, където нивото на ваксинирани срещу COVID-19 е много по-ниско от средното за Европа, също поискаха съдействие.
Малко по-късно от здравното ни министерство изпратиха уточнение. Ето какво гласи то:
"Целта на активирането на механизма е да се гарантира, че в случай на рязко влошаване на пандемичната ситуация да може незабавно да се доставят необходимите средства. Засега нашите медици се справят с епидемичната вълна и не се налага доставка на допълнително оборудване. Ако такава се наложи, ЕК ще бъде готова да ни предостави незабавно помощ. Активирането на механизма ни дава допълнителна сигурност в борбата за овладяване на епидемията
Според механизма, България може да получи:
- медицински кислород /при хипотеза на повишена консумация, която не може да отговори на производствените възможности на България/;
- апаратура за кислородолечение от типа High flow nasal cannula (HFNC);
- респиратори за инвазивна интервенция;
- реанимационни легла за интензивни отделения;
- пациентски монитори;
- медицински специалисти, които да съдействат при лечението на COVID пациенти".