България и Полша ще отнесат към Европейската комисия въпроса за задължителната покупка на още големи количества ваксини срещу COVID-19 от Pfizer. Министрите на здравеопазването на двете страни не желаят държавите им да бъдат задължавани да закупуват препарати, които не са им нужни, защото в крайна сметка биват бракувани.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
"Полша първа подкрепи България по повод преговорите, които се провеждат за ваксините. Министерски съвет взе категорично решение, че България няма да се присъедини към ново предоговаряне и доставка на нови дози ваксини срещу COVID-19. България желае да получава дози само когато има нужда, като тя да определя кога има нужда, а заплащането да се извършва след доставка на такива количества", заяви на брифинг във вторник служебният здравен министър Асен Меджидиев. Той посрещна у нас полския си колега Адам Ниеджиелски.
През март МС излезе с това решение, като позицията на България пред ЕК остава непроменена. Тогава Меджидиев заговори за 6-7 държави, които ще заемат същата позиция в Брюксел, но днес не спомена други освен Полша.
"Огромен брой дози ваксини бяха бракувани. Имаме около 1,4 млн. дози, които са платени, но не могат да се приложат и ще трябва също да се бракуват", каза министърът.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
"Полша категорично ни подкрепи. В момента се правят опити за предоговаряне с въвеждане на такси, които трябва да платим, за ваксини, които въобще няма да бъдат произведени. ЕК я нарича „такса гъвкавост“, аз я наричам „такса неустойка“, което е огромен финансов ресурс и България, и Полша категорично са на позицията, че няма да подпишем такова споразумение. Позицията на страната ни остава непроменена от последната среща в Брюксел, министърът на здравеопазването на Полша също я заяви", каза Меджидиев.
"Взехме решение да излезем с общо писмо от министър-председателите на страните, които са на тази позиция", допълни министърът и каза, че то трябва да стигне до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, защото "тя трябва да се намеси".
"Нашите български граждани имат нужда от доста средства за здравеопазването – спешна помощ за въздуха, детска болница. Не трябва да харчим огромен финансов ресурс за нещо, което не желаем, после да харчим и още, за да го бракуваме", аргументира се Асен Меджидиев.
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
"Няма да подпишем никакъв нов регламент, освен ако не се съобразят с нашите желания да не бъдат бракувани ваксини. Ако ЕК и Pfizer помислят, тези средства могат да бъдат насочени към други ниши в здравеопазването във всички страни от ЕС, могат да бъдат насочени към по-полезни места", заяви още министърът.