България и Полша ще отнесат към Европейската комисия въпроса за задължителната покупка на още големи количества ваксини срещу COVID-19 от Pfizer. Министрите на здравеопазването на двете страни не желаят държавите им да бъдат задължавани да закупуват препарати, които не са им нужни, защото в крайна сметка биват бракувани.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
"Полша първа подкрепи България по повод преговорите, които се провеждат за ваксините. Министерски съвет взе категорично решение, че България няма да се присъедини към ново предоговаряне и доставка на нови дози ваксини срещу COVID-19. България желае да получава дози само когато има нужда, като тя да определя кога има нужда, а заплащането да се извършва след доставка на такива количества", заяви на брифинг във вторник служебният здравен министър Асен Меджидиев. Той посрещна у нас полския си колега Адам Ниеджиелски.
През март МС излезе с това решение, като позицията на България пред ЕК остава непроменена. Тогава Меджидиев заговори за 6-7 държави, които ще заемат същата позиция в Брюксел, но днес не спомена други освен Полша.
"Огромен брой дози ваксини бяха бракувани. Имаме около 1,4 млн. дози, които са платени, но не могат да се приложат и ще трябва също да се бракуват", каза министърът.
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Полша категорично ни подкрепи. В момента се правят опити за предоговаряне с въвеждане на такси, които трябва да платим, за ваксини, които въобще няма да бъдат произведени. ЕК я нарича „такса гъвкавост“, аз я наричам „такса неустойка“, което е огромен финансов ресурс и България, и Полша категорично са на позицията, че няма да подпишем такова споразумение. Позицията на страната ни остава непроменена от последната среща в Брюксел, министърът на здравеопазването на Полша също я заяви", каза Меджидиев.
"Взехме решение да излезем с общо писмо от министър-председателите на страните, които са на тази позиция", допълни министърът и каза, че то трябва да стигне до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, защото "тя трябва да се намеси".
"Нашите български граждани имат нужда от доста средства за здравеопазването – спешна помощ за въздуха, детска болница. Не трябва да харчим огромен финансов ресурс за нещо, което не желаем, после да харчим и още, за да го бракуваме", аргументира се Асен Меджидиев.
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
"Няма да подпишем никакъв нов регламент, освен ако не се съобразят с нашите желания да не бъдат бракувани ваксини. Ако ЕК и Pfizer помислят, тези средства могат да бъдат насочени към други ниши в здравеопазването във всички страни от ЕС, могат да бъдат насочени към по-полезни места", заяви още министърът.