Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бъбречните увреждания се развиват по-бързо заради коронавируса

13 май 2020, 13:01 часа • 5177 прочитания

Развитието на бъбречни увреждания в резултат на коронавируса става по-бързо и по-лесно. В същото време, наличието на предварително увредена бъбречна функция или бъбречна болест спомага по-лесното заразяване, по-тежкото протичане на COVID-19 и влошава прогнозата на тези пациенти. Това каза проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация, УМБАЛ "Александровска" пред БНР.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Вирусите имат тази особеност, че се разпространяват из целия организъм. Те не само проникват през дихателните пътища, в дихателните органи – бронхи, бял дроб, но са из целия организъм. Едно от местата, което се ангажира и действа коронавирусът, са бъбреците.

Според едни проучвания на достатъчно голям брой пациенти с Covid-19 се установява, че бъбречното ангажиране в хода на тази епидемия е до 50% развитие на остро нарушение на бъбречната функция, което е висок показател, коментира експертът.

Може да се достигне до развитие на хематурия (наличие на кръв в урината) – до 50%, на отделянето на белтък през бъбреците (протеинурия) – 50%. В повечето случаи при такива пациенти тези увреждания се комбинират помежду си. Така че ангажирането на бъбреците и тяхната функция е характерно за Covid инфекцията, твърди той.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Ако има пациенти, заразени с Covid-19, в същото време те имат проблеми и с бъбречната функция – в някаква степен тя е нарушена.

Наличието на предварително увредена бъбречна функция или налична бъбречна болест спомага по-лесното заразяване, по-тежкото протичане и влошава прогнозата на тези пациенти.

Има проучвания, които доказват, че коронавирусът действа, като се свързва с едни рецептори, които се намират по вътрешните клетки на малките кръвоносни съдове – първо в белия дроб и после в бъбреците – и действа чрез активиране на тези рецептори по много специфичен начин.

Много нефрологични заболявания протичат с високо кръвно налягане. При тези случаи ние предпочитаме да използваме антихипертензивни средства за високо кръвно налягане, които също действат върху тези рецептори. Това е една особеност, която дава основания на някои специалисти да направят проучвания и да установят, че пациентите с хипертония, бъбречно ангажирани, и използващи т.нар. "ангиотензинрецепторни блокери", имат по-добри резултати по отношение на тежко протичане или смъртност. Тоест по рядко се получават тези усложнения в резултат на това, че тези медикаменти действат на тези рецептори, а това малко възпрепятства действието на коронавируса. Това на практика е отчетено в резултатите от клиничните проучвания и се знае като една особена характеристика на тази инфекция, обясни проф. Паскалев.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес