Бюджетът за дентална помощ за тази година да се увеличи с близо 22 млн. лв. и общата му стойност да достигне 262.050 млн. лв. Това настояват от Българския зъболекарски съюз (БЗС).
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В проекта за бюджет на НЗОК за дентална помощ за тази година се предвиждат 239.7 млн. лв. От съсловната организация не са съгласни с размера на предвидените средства и и заявиха, че ще използват всички законови средства той да бъде променен между първо и второ четене.
"Ако средствата не се повишат, има вероятност колегите да откажат да сключат договори с НЗОК, което би било в ущърб на пациентите", посочи д-р Борислав Миланов, главен серкетар на БЗС.
По думите на д-р Георги Димов предвиденият бюджет ще доведе до закриване на практики.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"В тези средства не се отчитат инфлацията, повишаването на цените на електроенергията, повишаването на цените на материалите, с които лекарите по дентална медицина работят", заяви председателят на съсловната организация д-р Николай Шарков. Той даде пример, че цената на ръкавиците е увеличена пет-седем пъти, поскъпнал е дори памукът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
От БЗС настояха и всички стоматолози, които работят по договор с НЗОК, да получат по 1000 лв. за работа в условията на пандемия. "Лекарите по дентална медицина работят на входа на инфекцията, което ги поставя също на първа линия, но в момента не получават заплащане за работа на първа линия", обясни д-р Шарков.