Болниците трупат консумативи и предпазни средства за месеци напред, заради опасността от втора вълна. Особено важи това за тези, определени да поемат лечението на пациенти с COVID-19. Пример за това е Втора градска болница в София, от която са категорични, че имат запаси за следващите 3 месеца. Тя е една от 9-те в столицата, която поема пациенти с коронавирус, съобщава 24 часа.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Лечебното заведение разчита и на дарения от няколко места - Общината, РЗИ, БЧК, частни помощи, а освен това и сами закупуват каквото нямат налично.
От болницата обаче признават – заради нуждата от толкова много предпазни средства се е наложило преразпределение на бюджета, а една голяма част от парите на болницата през последните месеци отиват именно за лични предпазни средства.
Разпределението им се прави от ден за ден през специално създадена информационна система. Анна Тодорова, която ръководи така наречената „аптека на болницата”, е натоварена с тази задача – всяка сутрин разпределя детайлно нужните консумативи за всяко отделение, след което се вадят от складовете и се раздават на персонала. А складовете на болницата са няколко.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Огромният запас не се побира в едно помещение. За да се запазят достатъчно дълго пък, стаите, където се държат, са изолирани – тъмни и с достатъчно ниска температура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Към момента всички болници в страната са добре запасени, проблемът със защитните облекла вече не е толкова голям.
От началото на извънредното положение до края на юни Министерството на здравеопазването е осигурило лични предпазни средства за близо 21 милиона лева. Тук влизат и парите от дарителската сметка, както и даренията в натура.
Разпределението става благодарение на специално създадения логистично- координационен център, към който болниците и регионалните здравни инспекции могат да подават заявки.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат