Остава възможността болниците да налагат такси и да искат доплащане за каквото преценят по време на хоспитализацията на пациентите. Положението се бетонира след второто гласуване на промените в Закона за лекарствата в парламента, с които се изменя и този за здравното осигуряване.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
След много сигнали и случаи на неоснователни и абсурдни такси в лечебниците - като ползване на безжичен интернет или телевизор в стаята, от Министерство на здравеопазването бяха конкретизирали при какви случаи може да се иска доплащане от пациентите.
Здравното министерство предлагаше доплащането да е само за по-добри битови условия, обслужване и избор на екип.
Между двете четения обаче по предложение на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов текстът беше променен и изрично разписаните случаи отпаднаха, което реално остави възможността болниците да налагат такси на пациентите за каквото преценят, съобщава 24 часа.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Други важни промени в Закона за лекарствата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Шофьорите, причинили катастрофа след употреба на алкохол или наркотици, ще плащат сами за евентуалното си лечение в болница. Ще плащат и за това на наранените от тях хора.
Тя важи и за всички други ситуации, при които човек умишлено е увредил своето или чуждо здраве, включително след употреба на наркотици и алкохол.
Полицията ще подава към националната и районните здравни каси информация за лицата, а те ще имат месец да възстановят на НЗОК разходите по лечението.
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
На пациенти с редки заболявания, при които са приложени всички възможни медикаменти без резултат, лекарите вече ще могат да изписват експериментални лекарства. Касата обаче няма да плаща за тези медикаменти, разходите ще се покриват от пациента или болницата.
От БСП настояха касата да покрива експерименталното лечение, защото то би било непосилно за отделния пациент, но предложението не се прие.