Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Болни от пулмонална хипертония нямат шанс за трансплантация?

28 май 2018, 12:05 часа • 2943 прочитания

На 29 май от 09:00 часа пред Министерството на здравеопазването ще се състои протест на "Асоциация Пулмонална Хипертония" (АПХ) и Национален алианс на хора с редки болести. Според представителите на организациите министерството унижава нуждаещите се от трансплантация на бял дроб. Протестът ще е под надслов "Здравен емигрант или какво е да си пациент с белодробно заболяване в България".

120 души в България страдат от белодробна хипертония, а 16 от тях се нуждаят от трансплантация. От началото на годината двама души са починали без да дочакат животоспасяващата операция.

"Многократно писахме писма до Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по траснплантации - защо нямаме възможност да отидем в чужбина за трансплантация. Отговарят ни, че са си свършили работата перфектно, но от година и половина няма нито един български пациент с трансплантация. И ние трябва да емигрираме." Това каза за Actualno.com Тодор Мангъров - председател на "Асоциация пулмонална хипертония".

По думите му до миналата година нуждаещите се пациенти са отивали в Австрия, съгласно споразумение с "Евротрансплант" – обединение на няколко държави с обмен на органи и пациенти за трансплантация. Според Мангъров по информация специалистите от университетската болница във Виена споразумението на "Евротрансплант" с България е изтекло през 2017 година.

"Виждал съм отказ за разглеждане на документи на български пациент, защото държавата ни не е член на "Евротрансплант". По този начин няма валиден договор, по който да се извършат трансплантации. От министерство на здравеопазването обаче твърдят, че такъв договор има и че той е безсрочен."

Справка показва, че България е подписала споразумение с "Евротрансплант" през 2013 година.

На въпрос дали трансплантациите не могат да се правят у нас Мангъров отговори, че са необходими още няколко години, за да се достигне необходимото ниво.

"Проблемът е в пост трансплантационния възстановителен период. Един бял дроб се транплантира много по-лесно в сравнение с други органи, но една година след приключването на операцията е решаваща за това дали пациентът ще оживее. Нямаме необходимия капацитет за реанимация и рехабилитация. Ако питате шефовете на големите болници, ще възразят категорично. Но е факт, че не се прави добра рехабилитация и нивото ни е такова, че първият пациент, на който направят подобна трансплантация - ще го убият. Има един неуспешен опит преди години", уточни още Тодор Мангъров.

"Друга истина е, че западните клиники не искат българските пациенти, защото са се напатили от лоша комуникация със здравните ни власти и и забавени или липсващи плащания. В Англия, като чуят български пациент, директно затварят вратата", допълни още той.

По думите му на предстоящия протест ще бъдат раздадени еднопосочни билети, защото "единственият начин за спасението на болните е те да емигрират."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес