Много е пресилено да се казва, че пада възрастта на починалите от коронавирус. Това категорично заяви бившият здравен министър д-р Мирослав Ненков, който подчерта, че има твърде малко случаи, за да се прави статистика. „Което може да се спести, да се спести”, е неговата теза.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
През 2018 година, всеки ден горе-долу умират по 42 души, по данни на НСИ. За това не се казва нищо, даде друг пример Ненков.
Дотук с мерките, които властта взема, здравната система се справя изключително добре, като гледаме броят на починалите от процент на населението, подчерта Ненков пред Нова телевизия.
По въпроса дали трябва да се почне масово тестване за откриване на антитела, д-р Ненков отвърна, че при правене на PCR тест масово ще се изчерпа ресурсът за хора, които ще имат нужда от потвърждение на състоянието си заради постъпване в болница.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Вариантите са два – едното е да се пуснат всички на работа, "ще умрат 5000 човека" и довиждане. Второто са ограничителни мерки – имаме 10 починали, ужасно е за техните семейства, но говорим за обществото, изброи Ненков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Д-р Ненков каза и друго – при най-тежките случаи, т.е. обдишване заради състояние от коронавирус става въпрос за много компоненти. "Не може да кажем отсега дали ще ни стигнат реаниматорите – това ще го разберем юни-юли", заяви бившият здравен министър. Но подчерта нещо друго – заради нуждата от многофункционалност, лекарите особено в провинцията имат много опит и знаят много неща. Ненков не смята, че реаниматорите в провинцията ще имат проблем с експертизата.
Процесът на възстановяване на белодробната функация е бавен, става стъпка по стъпка. Процесът е строго определен, обясни д-р Ненков. На първо място той посочи съпротивителните сили на пациента, лечебната схема и знанията на реаниматорите.
"Реанимацията винаги е на загуба. Реанимацията винаги е трън в окото на този, който управлява търговското дружество. Какво ще се промени в здравеопазването е абсолютна друга, болезнена тема, която сега не искам да коментирам", заяви д-р Ненков. И не можа да отговори дали на 30 март 200 български лекари и медицински сестри са отлетели с чартър в Австрия, за да работят там.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
За финал Ненков беше категоричен и за друго - при хронични заболявания, обезателна консултация с личния лекар и следване на неговите препоръки, а не страх заради коронавируса. "Човек не може да реши с какво да бъде лекуван, като не е лекар", каза лекарят, който визираше запасяването с лекарства - "ужасна работа е това".
Според д-р Асен Меджидиев от Столичната лекарска колегия, задължително трябва да търсим личния си лекар, ако има симптоми като температура, кашлица и хрема.
Още: "В Италия може би стигнаха платото на заразата с коронавирус, но СЗО е силно притеснена за света"