Община “Елин Пелин” предприе кампания за разясняване на рисковете при употребата на енергийни напитки от деца. Целта на кампанията е да бъдат предизвикани дебати какво даваме на децата си да консумират, знаем ли изобщо какво те пият, обясни Диана Димитрова, специалист “Връзки с обществеността” в общината пред Радио София.
Тя уточни, че в различни държави се предприемат действия и се говори по този въпрос, но само в Литва и Латвия е наложена забрана за продажба на енергийни напитки на лица под 16 години.
„Това е битка, която си заслужава да се води“, категорична е Димитрова. Тя обърна внимание, че лесният достъп на подрастващите до енергийни напитки е голям проблем, който не е решен в българското законодателство.
„Тези продукти се продават свободно на деца, въпреки че преди години е имало идея те да бъдат забранени и причислени към цигарите и алкохола. Няма забрана за продажбата им, макар, че в 2012 г. е имало такава идея“, отбеляза Димитрова.
„Наблюдават се много странични ефекти при употребата на енергийните напитки от деца, тъй като детският организъм е много податлив на различни влияния. наблюдават се изключително много странични ефекти“, предупреди Димитрова. Тя посочи, че основната причина за притеснение е въздействието на тези продукти върху главния мозък, като се отделя допамин и серотонин и се смята, че те водят до пристрастяване.
Повечето деца, които са се включили в инициативата на Община Елин Пелин, осъзнават какви рискове крият енергийните напитки, но имат нужда от подкрепа на повече хора - родителски и училищни организации.