Безплатен ще бъде тестът за дете със симптоми и неговите родители. Това каза ден преди началото на учебната година министърът на здравеопазването Костадин Ангелов в предаването "Още от деня" по БНТ. Министър Ангелов обясни какви са мерките за безопасност, които се въвеждат в училищата в страната.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Проф. Ангелов призна, че мерките са тежки и срещат съпротива от много родители. Единствената им цел обаче по думите му, е да осигурят на децата присъствие в училище. Маските трябва да се носят, за да ограничат разпространението на заразата и това е единственият мотив за прилагането на такава мярка. Той увери, че Министерството на здравеопазването съвместно с Министерството на образованието обсъжда всеки проблем по безопасността в учебните заведения.
В навечерието на 15 септември, категоричен беше проф. Ангелов, са взети всички дезинфекционни и предпазни мерки. Що се отнася до възможността даден ученик да има симптоми на COVID-19, докато е в училище, и притесненията на родители, министърът отбеляза, че изолирането му може да продължи не повече от 20-30 минути, докато бъде прибран от близките му.
Относно опасенията за заплащане на PCR тестовете от семейството в случай на дете със симптоми, проф. Ангелов заяви: "Тестът за дете със симптоми и неговите родители е безплатен. Никой няма да плаща".
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
В контекста на очакванията за възможна втора вълна на коронавируса, министърът каза, че здравната система е готова и може да издържи. Министър Ангелов коментира и предстоящия строеж на национална детска болница като увери, че нито срокът му от 42 месеца ще бъде продължен, нито ще изисква допълнителни финансови средства над предвидените 78 милиона лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас