Българският Червен кръст (БЧК) помага на над 3 000 самотно живеещи възрастни хора, страдащи от хронични заболявания и трайни увреждания чрез центрове за домашни грижи. Това съобщиха от БЧК. Помощта се оказва в рамките на проекта на организацията "Домашни грижи", който се осъществява от 20 години.
Първият център „Домашни грижи“ е създаден в София, а днес такива центрове има в Добрич, Варна, Бургас, Пловдив, Монтана, Благоевград, Враца, Оряхово, Бяла Слатина, Криводол, Белоградчик и Видин.
С подкрепата на Швейцарския Червен кръст БЧК разработи система за оценка на нуждите и качеството на услугите, изгради ефективно сътрудничество с личните лекари, с медицинските специалисти и с агенциите за социална подкрепа в общността. В периода 2012 – 2017 г. в партньорство с Министерството на труда и социалната политика (МТСП), Министерството на здравеопазването (МЗ) и на Швейцарския Червен кръст БЧК работи по проект „Домашни грижи за независим и достоен живот“, който доведе до първата законодателна уредба в страната на този тип услуги, а впоследствие и до изработването на стандарти за качество и подзаконова нормативна уредба. Предоставянето на интегрирани услуги е заложено като основен приоритет и в други стратегически документи на национално ниво, като след приключването на проекта, моделът е мултиплициран от общините чрез финансиране по ОП „Развитие на човешките ресурси“.
ОЩЕ: Посланикът на Турция благодари на БЧК за помощта
БЧК надгради дейностите в домашна среда, откривайки във Враца първия в страната Контролно-комуникационен център за предоставяне на услугата телеасистенция и телекеър, чрез която се осъществява дистанционен мониторинг на здравния и психо-социален статус на потребителите. При евентуален риск за тяхното здраве и безопасност се подава сигнал към Центъра.