Не, не мисля, че се създават предпоставки да се връщат пациенти с новия начин за определяне на бюджетите на болниците. Това заяви здравният министър Таня Андреева.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
С новата методика НЗОК де факто минава „на ръчно управление” и ще се следят по-изкъсно бюджетите, смята Андреева. И добави – надлимитната дейност ще се заплаща според лимитите. Според нея през годините клиничните пътеки често са били „свръхостойностявани”. Тя посочи като пример кардиологичните пътеки, където през последните години има много голям интерес от създаване на болници.
Тази година ще е трудна, подчерта Таня Андреева, но добави, че догодина лечебните заведения ще работят при по-спокойни условия.
На дневен ред е и въпросът с ТЕЛК. Пред Нова телевизия пациент заяви, че твърде много се бавят плащанията. ТЕЛК-ът за белодробни заболявания в Бургас например е спрял да работи още миналата година. А специалистите казват, че ТЕЛК се дава само по райони.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
По думите на Андреева здравното министерство работи за либерализиране на режима за ТЕЛК-овете. Общите ТЕЛК-ове ще минават към специализираните. Тя обаче подчерта, че процентът за нетрудоспособност не може да се определя административно т.е. от министерството. Само специалистите решават, каза министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
На въпрос има ли достатъчно пари за психодиспансерите, Андреева призна, че е имало забавяне заради забавено одобрение от финансовото министерство. Вече всичко е наред и парите за всички диспансери са преведени, увери министърът.
Таня Андреева обясни още, че за бъбречноболните има три безплатни лекарства и още едно, за което се заплаща 20-тина лева. Министърът каза и, че хемодиализата няма да спре – тя призна, че апаратурата за хемодиализа има определен брой работни часа, но дори и машините да прехвърлят работните си часове, те ще могат да работят. За последно обновление на машините за хемодиализа е имало през 2008 година.