Ако се въведат строги ограничения за пътуване заради ваксинационен паспорт, ще има дискриминация. Това заяви адвокатът по медицинско право адвокат Мария Шаркова.
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Според нея обаче, ЕК не смята да прави такова нещо. Шаркова обясни, че всъщност Брюксел иска облекчени условия за пътуване на ваксинирани, преболедували или с отрицателен тест, а не усложняване за останалите. Дискриминация е ваксинираните и преболедувалите да трябва да се карантинират и да им се иска PCR тест, каза Шаркова пред БНТ.
Юристът посочи, че и сега почти навсякъде има изисквания за PCR тест и карантина.
Шаркова обаче предупреди, че ще има дискриминация, ако търговско дружество въведе ваксинационен паспорт – например авиокомпания да не пуска неваксинирани да летят. Какво ще прави семейство с деца, след като сега няма ваксини срещу коронавирус за деца, посочи юристът. Но тя предупреди, че авиокомпаниите имат общи условия.
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
На въпрос дали работодатели може да поставят условие да се ваксинираш, за да продължиш да работиш, отговорът на адвоката беше "по-скоро не". В България не може към момента да се случи, защото не може да се промени едностранно трудовият договор между работодател и служител, не може такова условие да се постави и за наемане на работа. За да се случи, трябва да се промени законодателството, подчерта Шаркова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Същевременно юристът подчерта, че вероятно в някои европейски държави ще бъде сложено условие да си ваксиниран срещу коронавирус, за да посетиш голямо публично събитие – примерно мач на стадион.
Какво означава всъщност ефикасност на ваксина срещу коронавирус – НАУЧЕТЕ ТУК!
Ваксините и България
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
Още: Покачва се броят на болните пред лекарските кабинети
Не е реалистично до юни да ваксинираме 70% от българите. Първо, няма толкова много ваксини и второ – темпът върви бавно, с тези опашки по зелени коридори. Това заяви проф. Пенка Петрова пред bTV.
Според нея, при ваксинация с различни ваксини на първа и втора доза може да се стимулира по-силен имунен отговор. Има проучвания във Великобритания, нека видим какво ще стане, уточни тя.
Време е държавите да си подадат ръка, добави Петрова. Професорът посочи за пример китайската ваксина на "Синовак" и руската "Спутник V" от тази гледна точка – споделяне на ваксини.