Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9 от 10 българи нямат достъп до здравното си досие: Идея как да стане по-лесно

19 март 2024, 10:25 часа • 4032 прочитания

Достъпът до електронното ни здравно досие е наше гарантирано законово право от края на 2022 г. Той е безвъзмезден. Всеки с квалифициран електронен подпис (КЕП) или електронна идентификация може да разгледа своите електронни здравни записи. Тези изисквания важат и при достъп до досието чрез мобилното приложение „еЗдраве“.

Само 10% от българите имат достъп до здравното си досие

Проблемът е, че към настоящия момент под 10% от българите разполагат със сертификати за КЕП. Тоест, пренебрежимо малка част от хората могат да прочетат какво е вписано в здравните им досиета. Съответно само те могат да контролират характера и обема на изпълнените медицински дейности, които ги засягат лично. Останалите 9/10 от българите са в невъзможност да защитават ефективно своите пациентски права. А контролът върху тази информация е най-ефективното средство и за контрол на изразходването на обществените средства.

Нова идея - сдвояване

Сега здравното министерство предлага възможност всеки човек със смартфон или таблет да осъществява мобилен достъп до своето електронно здравно досие. Това ще става чрез активиране на специално потребителско мобилно приложение „еЗдраве“, с еднократно сдвояване на досието с мобилното приложение на смартфона или таблета.

Снимка: БГНЕС

Сдвояването може да стане по следните начини: лично от собственика на мобилното устройство; с помощта на оправомощени служители в съответната регионална здравна инспекция или районна здравноосигурителна каса, както и в офисите на „Информационно обслужване“ АД.

Още: Родителите ще имат информация за пациентското досие на детето си

Сдвояването ще става чрез изтегляне на QR код, който се сканира в мобилното устройство, чрез което пациентът ще може да влиза в своето досие. Сдвояването чрез оправомощено служебно лице се предоставя на място и безвъзмездно.

Процедурата по сдвоявяне се изпълнява веднъж и след това достъпът ще е осигурен.

Предлаганата система не изисква специални технически познания нито за гражданите, нито за извършващите сдвояването, тъй като не се отличава от обичайните технически решения при масово използваните приложения, включително на битово ниво, сочи министърът на здравеопазването проф. д-р Христо Хинков. Той е вносител на промяната.  

Предвижда се отговорните служители в РЗИ и РЗОК да получат техническа помощ за изпълнението на наредбата. За тях ще се подготвят видеоуроци, а при възникнали въпроси и затруднения ще ги отправят към контактен център, работещ в режим 24/7.

Очаква се този широкомащабен достъп да помогне за общественото доверие към здравния сектор, да даде по-голяма прозрачност на процесите, извършвани в здравната система, да позволи на пациентите да следят в реално време какви здравни услуги са използвали.

Косвено това се очаква да се отрази върху повишаване на качеството и ефективността на предоставяната медицинска помощ.

Наредбата е обявена за обществени консултации в сайта strategy.bg, които ще продължат до 13 април 2024 г.

Още: Как да влизаме в пациентското си досие: Спор между МЗ и БЛС

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес