В българските болници има недостиг на кръв и кръвни продукти. Средно между 550 и 600 души се нуждаят от кръводаряване дневно в страната, като 1/3 от тях са деца.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Това каза д-р Живка Димитрова, началник отдел „Здравна политика и първа помощ“ към Българския червен кръст (БЧК).
„Не достига кръвта, затова се прибягва и към искането на кръв от близките на болните. А когато има повече търсене, а няма предлагане, естествено, че има и нерегламентиран пазар на кръвта или т. нар. черен пазар. Основната ни дейност в Червения кръст, спрямо българското законодателство, е промоцията на доброволното и безвъзмездно кръводаряване. Тя се състои в повишаване информираността на населението за ситуацията в страната и за популяризиране значимостта на идеята за доброволно и безвъзмездно кръводаряване като най-сигурната форма за снабдяването с безопасна кръв“, обясни д-р Живка Димитрова, цитирана от Фокус.
Тя допълни, че повече от 18 години БЧК провежда кампании за кръводаряване, като в момента е в ход пролетната кръводарителска кампания, която ще продължи до 20 май.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Д-р Димитрова посочи, че всеки човек от 18 до 65-годишна възраст, който се чувства здрав, няма хронични заболявания и не приема медикаменти, може да стане кръводарител.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците