Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

300 сигнала в Спешна помощ в София само ден

26 октомври 2020, 22:15 часа • 3083 прочитания

В разгара на пандемията спешните медици са залети от сигнали, съобщава Дарик. Голяма част от хората, които звънят на телефон 112, са със симптоми или са заразени с коронавирус. Това означава екипите да отидат на адреса с предпазно облекло, което допълнително забавя реакцията.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

През последните дни, когато се забелязва и скок в броя на заболелите, в „Спешна помощ” - София са на ръба на възможностите си. За да се справят, тук работят повече екипи от обикновено. Това, казват медиците, е единственият шанс да се отзоват на всеки сигнал. Ето и пример - само за 12-часовото дневно дежурство в неделя, на тел 112 са подадени над 300 сигнала за хора, които се нуждаят от медицинска помощ. Близо 120 от тях са били за доказани, съмнителни и контактни на заразени от COVID- 19.

С лавинообразното нарастване на броя заразени расте драстично и броят на сигналите към 112. Лекарите, които работят в „Спешна помощ” казват, че нерядко хората преувеличават, за да са сигурни, че помощ ще дойде.

„Ние сме линия, която изпълнява спешност. А отиваме да направим една визитация”, заяви д-р Ана-Мария Николаева от ЦСМП- София.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още по-опасни са случаите, когато хората премълчават част от симптомите си. Защото всеки път, когато има съмнителен, контактен или доказано заразен с COVID – 19, медиците прилагат специални мерки за безопасност.

За да се справят с повечето сигнали – медиците трябва да работят извънредно. Така, ако по принцип на едно дежурство има между 15 и 18 екипа, то през днешния ден са 25.

И въпреки че екипите са повече от обикновено, то спешните медици са изключително натоварени. Часът е около 1 по обед . А паркингът пред столичната „Спешна помощ” е празен. Всички са на адреси. Така, за да могат да се отзовават само на спешните адреси, медиците молят – на спешния телефон да се подават само спешни сигнали. Иначе може да е фатално.

 

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес