“36-годишна жена е в очакване на раждането на първото си детенце. Остават 4 месеца до събитието, когато една нощ малко след полунощ получава остър тежък инсулт с хемипареза и загуба на говор". Това разказва пред 24 часа доц. д-р Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Анна" в София. Поводът за това е случай, при който бременна жена получава инсулт.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Инсулт при жените: Какво е важно да знаем за него?
"За щастие, семейството е образовано, съпругът се ориентира правилно за случилото се и докарва бременната си съпруга в нашата болница на 30-ата минута от началото на симптомите. При образното изследване на мозъка се вижда, че запушването е в началото на артерията и над 2/3 от половината мозък остава без кръв. Без лечение в такава ситуация, дори да оживее, пациентът би останал с изключително тежък дефицит. Какво можехме и не можехме да направим? При такъв инсулт по учебник има 2 варианта на поведение – венозна тромболиза или механична тромбекстракция. Само че венозната тромболиза е забранена при бременност. Механична тромбектомия пък предполага голяма доза радиация, защото се извършва под рентгенов контрол. Гинеколози биха извадили пушка срещу мен, ако кажа, че ще облъчвам бременна при непредвидима продължителност на процедурата. Какво мислите, че направихме? И двете неща. Около час и половина след диагностицирането на 5-сантиметровия тромб съдът беше отпушен, а мозъкът получаваше нормално количество кръв. Месеци по-късно имахме щастлива майка със здраво дете. Поддържаме редовна връзка със семейството”, разказва той.
Още: Ново проучване: Учени откриха за първи път как се променя мозъкът при бременните жени
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
За доц. Калпачки този случай има изключителна стойност. “Увери ме, че имам фантастичен екип. Дори преди да си помисля да ги събирам посред нощ, когато ми съобщиха за извънредната ситуация и отидох в болницата, те се бяха организирали сами и в залата вече бяха дошли 13 лекари”, казва той.
Още: Инфекция на пикочните пътища при бременност може да е опасна за бебето: Ето как да се предпазите
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Всички имат принос в чудото на спасяването и избягването на облъчването на бебето с радиация. “Сложихме една върху друга 4 оловни престилки, които обичайно по една се използват от екипите за предпазване от радиацията. Една престилка тежи от 3 до 7 килограма. Получи се много тежко “одеяло”, което да разпънем над корема на жената. За да не натискаме плода обаче, колегите ми се редуваха да държат във въздуха над бременната жена наслоените престилки почти час. Всичко мина добре, извадихме тромба. Трябваше след това бъдещата майка да приема лекарства за контрол на тромбофилията. А за нас започна тежестта на очакването на раждането. Извънредното в ситуацията беше, че утвърдени правила за бременни няма, действахме по усет. Проведохме и едното, и другото лечение и процедурите минаха без усложнения. Тревожехме се и дали всичко с бебето ще е наред, въпреки че направихме всичко възможно да намалим евентуални рискове. Беше кауза да проследим историята. Изследвахме след интервенцията майката. Причината за инсулта в млада възраст се оказа сравнително обичайна – повече от ударите при бременни са венозни и може да се случат на всяка жена, но при генетичен дефект се получава истински инсулт. Дори не е задължително да е по време на бременност. Детенцето е вече над 2-годишно. Неописуемо щастие беше, когато на първия му рожден ден семейството дойде да ни поздрави”, разказва още доц. Калпачки.
Още: 18-годишна англичанка роди, без да разбере, че е била бременна