Всеки, който приема витамини, очаква че те ще подобрят благосъстоянието и външния му вид, но често резултатът далече не е такъв. За да могат хранителните вещества да се усвояват добре от тялото, трябва да знаете някои правила. Ендокринологът Юлия Кривовяз обяснява какви грешки при приема на витаминни добавки могат да обрекат на неуспех всичките ви усилия. И понякога те дори може да причинят вреда на здравето ви. Най-честите грешки включват прием на мултивитаминни комплекси, приемане на добавките с течности, различни от вода, несъвместимост между приеманите препарати, неправилен прием на добавките с желязо и липса на осведоменост за нивата на вит. Д в организма.
Какви са грешките при приема на витаминни добавки?
Първата грешка е свързана с нивата на вит. Д в организма. Проверете нивата му, защото той е ключов за усвояване на други важни микроелементи.
Лекар: В тази ядка има най-много витамини
Разчитането на мултивитаминните комплекси и на факта, че те ще решат всички проблеми, е друга често срещана грешка. Например, може да имате тежък дефицит на желязо и в случая не е необходим комплекс, а терапевтични дози железни добавки. Винаги следете дозите, защото има комплекси, в които те са изключително ниски и няма да има полза от приема им, както и такива, при които те са три пъти по-високи от необходимото.
Пренебрегването на препоръчителната лекарствена форма е друга грешка. Например магнезият има хелатни форми с добра бионаличност и усвояемост – магнезиев цитрат и глицинат. Да, те са по-скъпи от оксида. Но оксидът не се абсорбира правилно и неговата бионаличност е ниска.
Приемането на витаминни добавки с мляко, кафе и силен чай забавя тяхното усвояване, както и това на други важни микроелементи. Приемайте витаминните добавки изключително с вода.
Приемането на желязо, без да се отстрани причината за неговия дефицит е друга грешка. Например, много обилна менструация или кървящи хемороиди или кървящи венци ясно показват проблем, който трябва да се реши с лекар. Поради тези причини желязото се изразходва по-бързо, отколкото се доставя.
Често не се взема предвид съвместимостта/несъвместимостта на препаратите един с друг. Например, не трябва да приемате калций, магнезий или цинк едновременно с добавки с желязо. Между приема им трябва да има времеви интервал. Обсъдете със специалист кои препарати не се комбинират помежду си, така че хранителните вещества да се усвояват по-добре.
Oще: Лекар: Това са 3-те витамина, които най-често са в дефицит в тялото ни
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да замести назначеното лечение, както и да се използва за самолечение!