Знаете ли, че човешкият мозък използва повече енергия от всеки друг орган в тялото? Мозъкът представлява само 2% от общото телесно тегло, но в него се концентрират повече от 20% от общия разход на енергия на тялото.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Когато става въпрос за витамини, които поддържат здравето на мозъка, трябва да знаем, че това е орган, който често сравняваме с гъба, която абсорбира всичко, което може. Това усвояване включва хранителни вещества от храната и хранителни добавки, за да ви помогне да поддържате активност.
Има много витамини, посочени за поддържане и дори подобряване на мозъчната ви функция. Имайте предвид, че това е орган, който никога не почива, така че допълнителна доза витамини няма да навреди на мозъка ви, който работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
Запознайте се с най-добрите витамина за мозъка и паметта.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Витамини от група В
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Може да се каже, че те са най-добрите витамини на мозъка. По-конкретно, B12 е един от най-ефективните. Всъщност изследванията потвърждават, че има пряка връзка между дефицита на витамин В12 и лошото здраве на мозъка.
Една връзка между витамините от група В и здравето на мозъка е с хомоцистеина. Високите нива на хомоцистеин могат да допринесат за лошо здраве, включително лоша мозъчна функция. Ето защо е научно доказано, че витамините от група В помагат да се поддържат нивата на хомоцистеин под контрол.
От друга страна, витамините от група В участват тясно в производството на катаболна енергия в клетките. Веднъж попаднали в мозъка, специфични клетъчни механизми на поглъщане диктуват разпределението. Нещо повече, всички витамини от група В претърпяват големи трансформации, вариращи от 8% до 100% на ден, но нивата им са строго регулирани от множество хомеостатични механизми в мозъка.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Витамин С
Подобно на витамин В, той също може да помогне за поддържане на здравето на мозъка поради високата си антиоксидантна активност.
Все повече доказателства сочат витамин С като важен хомеостатичен редокс фактор в централната нервна система, свързващ неадекватното хранително снабдяване с витамин С с отрицателни ефекти върху когнитивните функции. Това е особено вярно за възрастните хора, тъй като дефицитът на витамин С е по-често срещан сред тях.
Витамин Е
Той има подобен механизъм на витамин С, защото е и мощен антиоксидант. Изследванията показват, че ниските нива на витамин Е могат да допринесат за лоша мозъчна функция. Предварителни проучвания върху животни показват, че добавката с този витамин може да има защитен ефект върху мозъчната функция.
Витамин К
Когато мислим за витамин К, обикновено мислим за силни кости, но трябва да имаме предвид, че той служи като "старт" за здравето на мозъка. Проучвания показват, че витамин К влияе върху сфинголипидите, които са съединения на мастни киселини в клетъчните мембрани на мозъка. Изследователите са на мнение, че повишеният хранителен прием на витамин К е свързан с по-добро познание и поведение.
Трябва да се добави, че някои често срещани лекарства могат да причинят дефицит на витамини В, С и К.