Плодовете са една от най-полезните храни, но при честа консумация, някои от тях могат да навредят на здравето и фигурата.
Плодовете, които не трябва да се ядат всеки ден
"Повечето сочни плодове съдържат естествени прости захари - захароза, глюкоза и фруктоза. Когато се консумират в излишък, те могат значително да влошат здравословното състояние. Например, нарушават метаболизма", казва руският диетолог д-р Олга Далакова.
Експертът посочва и плодовете, които не трябва да се ядат всеки ден.
Кога да ядем плодове - сутрин или вечер?
Банани - те са питателни и вкусни, но са с високо съдържание на въглехидрати и калий. Честата им консумация може да доведе до наддаване на тегло и проблеми в сърдечно-съдовата система. Експертът пояснява, че прекаляването с полезни микроелементи е толкова вредно, колкото и липсата им.
Грозде - при умерена консумация този плод предпазва от проблеми с храносмилането, зрението и предотвратява развитието на рак. Но ако прекалявате с него, този плод ще навреди на зъбите ви. Според д-р Далъкова това се дължи на високото съдържание на киселини в него, които разрушават зъбния емайл. За да избегнете проблеми, всеки път, когато ядете грозде, изплакнете устата си обилно с вода. По-добре е дори да си измиете зъбите. Освен това любителите на грозде рискуват да натрупат до 5 килограма излишно тегло само за месец редовна консумация на плода.
Гррейпфрут - той съдържа големи количества витамин С, но лесно може да влоши проблемите със стомашно-чревния тракт, черния дроб или бъбреците. Затова експертът съветва да не ядете грейпфрут повече от 2-3 пъти седмично.
НЕ ги яжте, ако искате да отслабнете - топ 5 на най-калоричните плодове
Лимон - подобно на другите цитрусови плодове, той разяжда зъбния емайл. Дори ако пиете вода с лимон, не забравяйте да изплакнете устата си веднага след консумацията на освежаващата напитка.
Диня - според учени от Полша продължителната употреба на диня може да причини диария, която от своя страна води до дехидратация. Освен това динята може да навреди при проблеми с бъбреците или при наличието на диабет.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!