Мед, джинждифил, чесън и лимон – не само като смес, но и самостоятелно тези съставки се считат за мощно средство за подсилване на имунитета. Но употребата им невинаги работи. Експерти разкриха каква е причината – от индивидуални противопоказания за употребата на тези продукти до бедна диета и преувеличаване на лечебните им свойства.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Мед, джинджифил и лимон - митове за тази смес
Д-р Анна Ивашкевич, диетолог и медицински директор на BioData, споделя, че някои хора трябва да използват чесън много внимателно. Тя припомни, че този продукт наистина стимулира имунната система и помага на организма да се справи с вирусите. Противопоказан е обаче при хора с открити стомашни язви и активен гастрит. Също така не се препоръчва да се яде чесън за тези, които страдат от други заболявания на стомашно-чревния тракт.
Диетологът д-р Александра Разаренова напомня, че въпреки всичките си положителни свойства, джинджифилът не трябва да се счита за панацея, той може да се използва само като допълнително средство за терапия.
Вместо чай: Пийте тази напитка през есента за железен имунитет
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Този популярен лечебен корен се използва както пресен, така и мариновани и сушен като подправка. Експертът подчертава, че джинджифилът е пикантна подправка и употребата му от хора със заболявания на стомашно-чревния тракт в острата фаза е противопоказана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Продуктите, които обикновено се консумират по време на сезонни епидемии и настинки, всъщност не намаляват риска от инфекция и не са в състояние драматично да укрепят имунната система. Това споделя д-р Маргарита Провоторова.
„Голям мит е, че чесънът, лимонът и лукът са имуномодулатори. Това са здравословни продукти, те трябва да бъдат включени в диетата, но не като продукт, който може драстично да подсили имунната система“, предупреждава експертът.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Медът е друг популярен продукт, с който много хора прекаляват през студения сезон. Диетологът Михаил Гинзбург обаче смята, че идеите за ползите от този продукт и надеждите за неговата лечебна сила често са преувеличени. Лекарят подчерта, че този продукт може да предизвика приятни усещания, особено в комбинация с горещ чай.
„Този пчелен продукт все пак служи за някаква цел в чая. Има затоплящ, тонизиращ ефект, отчасти свързан със самия чай, казва диетологът.
„Счита се, че коментираният пчелен продукт съдържа голям брой биофактори, които стимулират регенерацията и имат някакъв вид бактерициден или вирусоциден ефект; това обикновено не е вярно“, подчертава д-р Михаил Гинзбург.
Според Маргарита Провоторова няма вълшебно средство, което да подсили имунната система, особено в спешни случаи. Лекарят припомни, че много фактори влияят. Един от тях е разнообразното и здравословно хранене. То трябва да включва достатъчно количество протеини от месо и млечни продукти, както и витамини и микроелементи от пресни зеленчуци, плодове и билки.
Още: Най-добрата есенна диета за железен имунитет и стройно тяло
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!