Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тази храна е най-добрият естествен пробиотик за червата

22 ноември 2024, 22:25 часа

Традиционен млечен продукт, който в момента не е толкова популярен като кефира е киселото мляко. Това е вид млечен продукт, който също осигурява ценни съставки. Киселото мляко се получава от непастьоризирано мляко чрез процеса на млечнокисела ферментация. Има кисел вкус и тази характеристика се дължи на съставките, получени чрез ферментация, които включват млечна киселина, оцетна киселина и въглероден диоксид.

Вижте още: Лекар: Кога треперенето на ръцете е опасно

Включването на кисело мляко в диетата ви позволява да допълните менюто си с продукти, съдържащи магнезий, калий и калций, както и витамини от група В, витамин А, витамин D и витамин К. Киселото мляко не е висококалоричен продукт - 100 г съдържа средно 50 kcal. В допълнение, продуктът има нисък гликемичен индекс.

Киселото мляко е продукт, който има благотворен ефект върху червата. Това се дължи най-вече на факта, че киселото мляко е естествен пробиотик. Млечнокиселите пробиотични бактерии, които се намират в него, са важни за чревната микрофлора, която поддържа червата, храносмилателните процеси и регенерацията на стомашно-чревния епител. Яденето на кисело мляко също помага за укрепване на имунната система.

Експертите казват, че киселото мляко действа като вакуум в червата. Пиенето на кисело мляко подобрява отделянето на храносмилателни сокове и намалява риска от запек. Освен това може да подобри процеса на изгаряне на мазнини и да бъде от полза за хора, които са на диета за отслабване.

Кога е по-добре да не приемате кисело мляко?

Няма специални противопоказания за консумацията на кисело мляко, но не се препоръчва да се дава на деца под 10 месеца . Може да се приема и от хора с непоносимост към лактоза, тъй като ферментиралите млечни продукти не съдържат тази захар. Важно е обаче да знаете, че е препоръчително да го консумирате умерено, защото прекаляването може да доведе до проблеми с храносмилането, особено ако не сте свикнали да го консумирате често.

Вижте още: Лекар: Сланина - как влияе на пикочната киселина

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес