Мнозина считат сланината за нездравословна храна. Една от причините за това е, че нейната консумация може да доведе до напълняване. Всъщност този продукт, напротив, помага за решаването на много различни здравословни проблеми. Руският диетолог д-р Марина Сорокина разкри кои са те.
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
5 причини да започнете да ядете сланина всеки ден
"Съветвам много мои пациенти да приемат по 10-30 грама прясна сланина дневно. Не е вредно, а полезно. Продуктът е отличен източник на витамини A, D, E, нормализира работата на стомашно-чревния тракт, а също така укрепва костите", казва диетологът.
Същевременно специалистът подчертава, че за да се постигне терапевтичен ефект, сланината трябва да се яде сутрин.
Хора над тази възраст не трябва да ядат сланина
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
1. Сланината е полезни за хора със заболявания на сърцето и кръвоносните съдове. Продуктът съдържа арахидонова киселина, която е омега-6 ненаситена мастна киселина. Те от своя страна помагат за контролиране нивото на лошия холестерол в кръвта и премахване на излишния.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
2. Сланината помага за активиране на мозъчната дейност. Линоловата и арахидоновата мастни киселини, присъстващи в нейния състав, са много важни за мозъчната функция. Те допринасят за формирането и развитието на мозъка на плода в утробата на майката.
3. Сланината предотвратява развитието на онкологични процеси. За разлика от слънчогледовото масло, този животински продукт не провокира растежа на раковите клетки в тялото и не отделя опасни съединения по време на пържене, от които шансовете за получаване на онкологични заболявания се увеличават. Ако искате да хапнете вкусно и без рискове за здравето, гответе в свинска мас, съветва диетологът.
Кога е най-добре да се яде сланина - сутрин или вечер
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
4. Сланината укрепва имунитета - мастните киселини в нея участват в метаболизма на холестерола и допринасят за бързото отстраняване на токсините от тялото, защитават го от вируси и укрепват имунната система. В допълнение, сланината не претоварва черния дроб и се усвоява лесно. Нейната консумация подобрява метаболизма.
5. Сланината помага за запазването на стройна фигура - тя се разгражда бавно и може да ви накара да се чувствате сити за дълго време. В допълнение, сланината има холеретичен ефект. Но най-важното е да не ядете повече от 30 грама сланина на ден. Диетологът д-р Сорокина препоръчва количество от 20 гр.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!