Дефицитът на магнезий е често срещано явление. Основните признаци на дефицит са необяснима слабост и апатия, треперене на ръцете и крампи на краката, аритмия и други неблагоприятни промени в сърдечно-съдовата дейност. Д-р Александър Мясников обясни кои продукти могат да се използват за попълване на необходимите нива на този минерал и избягване на неговия дефицит.
Най-добрите храни срещу магнезиев дефицит
Според лекаря препоръчителният дневен прием на магнезий е 400 до 420 mg за мъже и 310 до 320 mg за жени. Дефицитът на магнезий поради недостатъчен хранителен прием е рядък, тъй като магнезият се съдържа в много храни.
Кои билки са най-богати на магнезий?
Ако дефицитът е сериозен, тогава само интравенозното приложение на магнезий ще помогне; в противен случай е достатъчна корекция на диетата. За поддържане на нормални нива на магнезий в организма се препоръчва консумацията на ядки, тиквени и слънчогледови семки, зеленолистни зеленчуци, пълнозърнести продукти, включително кафяв ориз, киноа, овесени ядки, пълнозърнест хляб.
Особено внимание трябва да се обърне на черния боб, нахута, боба, лещата, както и сьомгата, скумрията и камбалата. Не избягвайте авокадо, банани, черен шоколад, тофу и млечни продукти.
Основната причина за магнезиевия дефицит е повишеното отделяне на този елемент от организма през стомашно-чревния тракт и бъбреците. Това може да се случи по няколко причини. Списъкът включва диария, панкреатит, алкохол и някои заболявания.
Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Как се проявява магнезиевият дефицит?
Магнезиевият дефицит най-често засяга пациенти с алкохолна зависимост или хронични заболявания. Рисковите са диабетици, пациенти със стомашно-чревни проблеми и бъбречна дисфункция. Въпреки това има признаци, които показват, че е необходима промяна в диетата.
Списъкът от симптоми на дефицит на микроелемент е толкова разнообразен, колкото и функциите му в организма. Но първите признаци, които сигнализират за приоблема, са:
- безсъние;
- промяна в хранителните предпочитания, внезапно желание за сладкиши;
- мускулни крампи и болезненост;
- гадене без причина;
- киселини и запек.
Знаете ли колко магнезий има в един банан?
Дори повишената тревожност, раздразнителност и промени в настроението могат да показват липса на определени витамини и минерали.
Количеството магнезий в тялото на средностатистически възрастен варира от 350-420 mg при мъжете и 300-320 mg при жените. В съвременния свят магнезиевият дефицит се превръща в често срещан проблем и около 70-90% от възрастното население страда от него. Може да доведе до състояние, наречено хипомагнезиемия.
Концентрацията на Mg може да намалее поради недохранване, продължителни диети, прием на определени лекарства, честа консумация на кофеин и алкохол. Хроничен дефицит на магнезий в организма възниква при пациенти с диабет, остеопороза, атеросклероза, епилепсия и артериална хипертония.
Лекар: Как магнезият влияе на холестерола?
Изданието The Health Site съобщава, че липсата на магнезий в организма води до следните проблеми:
Повишена раздразнителност и нервност. Ако започнете да се дразните от най-малкото нещо – от плачещо дете до загубена ръкавица, това е първият сигнал да проверите магнезия в организма. Именно този елемент е отговорен за функцията на нервната система.
Чести главоболия. Магнезият е отговорен за работата на мускулите и влияе върху тяхното отпускане и свиване. При недостиг на този елемент в организма краката натежават и могат да се появят крампи, и то не само в крайниците. Такива спазми причиняват мигрена.
Безсъние. Когато има недостиг на магнезий в организма, хормонът на стреса се натрупва, което води до проблеми със заспиването поради постоянно чувство на тревожност или безпокойство. Пациентите често се оплакват от разпокъсан сън, което води до събуждане с умора сутрин.
Високото кръвно налягане може да бъде също толкова сериозен проблем. Магнезият действа като вид баланс на калция и натрия. Ако има недостиг от него, функционирането на сърдечно-съдовата система страда. Пациентите се оплакват от ускорен пулс, пристъпи на аритмия и болка в областта на сърцето. Високото кръвно налягане повишава риска от инфаркт и инсулт.
Най-добрите храни с високо съдържание на магнезий за подобряване на съня и укрепване на мускулите
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!