Продължителността на живота и благосъстоянието в зряла възраст зависи от много критерии, включително генетика, медицинска история и наличието на лоши навици. Един от ключовите фактори е правилното хранене.
7 правила за хранене след 60 години
Диетологът и уелнес експерт д-р Ема Гудман-Хорн сподели няколко съвета как и какво да ядете, за да живеете по-дълго и да предотвратите изтощението на тялото си след 60. Според нея всички хора над 60 години трябва да се придържат към следините 7 правила за хранене:
- Избягване на преработените храни
- Увеличаване приеама на фибри
- Добавяне на подправки към диетата
- Приемане на достатъчно калций
- Консумация на плодове и зеленчуци с кората
- Избягване на солени храни
- Приемане на достатъчно калории
Коя е любимата храна на нашия черен дроб
Преработените храни включват бързо хранене, замразени полуфабрикати, колбаси, сладкиши и други високо преработени продукти.
„Въпреки че има готови ястия, те са силно обработени и съдържат изкуствени аромати, оцветители и сгъстители“, казва д-р Ема Гудман-Хорн пред Express.co.uk.
В същото време в преработените храни има много малко хранителни вещества и тялото ни (особено в зряла възраст) жизнено се нуждае от витамини, микроелементи и други полезни компоненти, които трябва да идват от храната.
Д-р Гудман-Хорн съветва да добавите повече пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове и сушени плодове към вашата диета. Тези храни подобряват храносмилането и намаляват риска от диабет.
"В същото време, ако преди това сте яли малко фибри, трябва да ги въведете в менюто постепенно, като слушате тялото си. Също така е важно да пиете достатъчно вода, за да могат фибрите да се усвояват по-лесно", казва експертът.
Подправките не само подобряват вкуса на ястията, но и имат положителен ефект върху здравето.
„Куркумата засилва имунната функция и намалява възпалението на ставите, докато джинджифилът лекува лошо храносмилане“, отбелязва диетологът.
Калцият е основен компонент на здравите кости, чието състояние, за съжаление, се влошава с възрастта. Експертът препоръчва набавянето на калций от млечни продукти, яйца, ядки и морски дарове.
„По-голямата част от ползите се намират в корите на много плодове и зеленчуци. Например обелките на картофите съдържат 12 пъти повече антиоксиданти от месестата част. Също така е отличен източник на калий и магнезий“, казва експертът по хранене. Така че, ако е възможно, не премахвайте корите на плодовете, които ядете.
Д-р Гудман-Хорн предупреждава, че твърде много сол в диетата може да доведе до хипертония (която мнозина вече изпитват на четиридесет години). Експертът съветва да проверявате етикетите на храните за съдържание на натрий и да не поставяте солница на масата за вечеря, „за да избегнете изкушението“.
"Много хора намаляват дневния си прием на калории в опит да отслабнат по-бързо, но мускулната маса също изчезва заедно с мастния слой. И трябва да се запази до зряла възраст, за да осигури опора за костите и ставите. Затова се опитайте да изчислите правилно дневното количество калории, от което се нуждаете (като вземете предвид възрастта, физическата активност и други фактори) и се придържайте към него, без да се изкушавате да създадете значителен дефицит", казва специалистът.
Кои храни помагат за справянето с високия холестерол?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!