Редовното присъствие на определени храни в диетата съдейства за подмладяване на тялото, според руския лекар Оксана Дмитренко. Лекарят обясни защо идеята за разделяне на продуктите по цвят не е лишена от здрав разум и какво ще се случи, ако се съсредоточим върху зелените продукти.
Храните на младостта
“Днес никой не е изненадан от предложенията на диетолозите редовно да се включват „цветни“ седмици на хранене. Отделно трябва да ядете жълти и оранжеви, червени, лилави и зелени плодове и зеленчуци”, казва специалистът. Според диетолога Оксана Дмитренко последната група продукти на растителна основа е най-полезна.
Лекар: Всички ги ядем, но в тези храни има най-много канцерогени
“Зеленчуците и плодовете, които са зелени, могат коренно да преобразят външния ви вид, да подобрят здравето ви и да удължат живота ви“, убедена е д-р Дмитренко.
Както отбелязва експертът, цветът на зеленчуците също определя техния състав. По-специално, колкото по-зелени са плодовете или зеленчуците, толкова повече антиоксиданти съдържат, които предотвратяват развитието на рак и ускоряват деленето на клетките.
“Само за това си струва да започнете да ядете краставици, зелени ябълки, листни зеленчуци всеки ден, както и пресни чушки, авокадо, тиквички, зеле и други дарове на природата в цветовете на буйна пролетна трева”, казва специалистът.
Лекарят специално подчертава, че зелените плодове помагат на жените (също и на мъжете, но те обръщат малко внимание на това) да подобрят състоянието на кожата си, да изгладят бръчките и да изравнят тена. Особена заслуга за това имат витамините Е и С, които ускоряват производството на колаген и възпрепятстват стареенето на организма.
Според диетолога най-здравословните зелени дарове на природата са: грах, зелени чушки, зелен фасул, краставици, зелени ябълки, броколи, спанак, зеле, марули, брюкселско зеле, тиквички.
По отношение на брюкселското зеле Брюкселското зеле е богато на фолиева киселина, съдържа голямо количество висококачествен и лесно усвоим протеин, фибри, желязо, калий, магнезий, фосфор , както и витамини от група В и провитамин А. Съдържа 2-3 пъти повече витамин С от другите видове зеле, това е идеална храна при повишена умора и за укрепване на имунната система. Има много деликатен вкус, приготвен на пара този зеленчук е невероятно мек и приятен.
Преди готвене готвачите съветват да се изреже стъблото, за да се избегне горчивина. Брюкселското зеле не съдържа натрий и холестерол, е нискокалоричен продукт, който има антиканцерогенни свойства, намалява риска от рак и заболявания на сърдечно-съдовата система (коронарна недостатъчност, хипертония). Повишава устойчивостта на човек към инфекциозни заболявания, поддържа здравината на стените на кръвоносните му съдове, има положителен ефект върху функциите на нервната и ендокринната система и черния дроб.
7 храни, които трябва да ядете поне веднъж седмично
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!