В определени случаи антибиотиците не могат да бъдат избегнати. По време на приема им червата са подложени на допълнително натоварване. Тези медикаменти убиват не само вредните, но и нормалните чревни бактерии. В резултат на това естественият баланс е нарушен. На този фон могат да се развият видове бактерии, които причиняват възпаление на червата, а с него и коремна болка и обилна диария. По-специално, видът Clostridium difficile е отговорен за проблемите с изпражненията, споделя д-р Лори Райт. Експертът препоръчва избягването на 6 храни по време на антибиотично лечение.
Храните, които трябва да се избягват по време на антибиотично лечение
"Леката диария е приемлива при лечение с антибиотици за няколко дни. След приключване на терапията трябва постепенно да се спре.Трябва да внимавате, ако диарията е твърде честа и водниста, боли ви коремът или има гной или кръв в изпражненията. Това може да е признак на колит, възпаление на чревната лигавица, което се развива поради прекомерно количество клостридии", казвю експертът.
Лекар: Действат ли наистина антибиотиците в борбата с вирусите
И за да се сведе до минимум страничният ефект, когато приемате антибиотици, трябва да се придържате към определена диета. Така че някои храни могат да влошат още повече диарията. Ето защо, по време на антибактериалната терапия, лекарят съветва да се изключат някои от тях от диетата.
Бонбоните, сладките газирани напитки и печивата са храна за вредните обитателите на чревната микрофлора.
"Сладките насърчават разпространението на вредни бактерии в червата, което допълнително нарушава баланса в тялото“, казва д-р Лори Райт.
Млякото може да влоши диарията, докато приемате антибиотици. В допълнение, то значително намалява ефекта на антимикробните лекарства и дори може да развие антибиотична резистентност. Може да консумирате мляко 2-3 часа преди приема на лекарството или 2-3 часа след това, споделя лекарят.
Бял хляб, паста, пица и кифлички засилват процесите на ферментация в червата - отслабеният чревен тракт не може да се справи с такава диета. Затова по време на антибиотично лечение и няколко дни след това се опитайте да ядете по-малко храни, съдържащи пшенично брашно.
Колко време след приема на антибиотик може да се пие алкохол
"По време на терапията избягвайте храни с груби фибри: плодове (особено с кора), бобови растения и трици. Те също могат да влошат диарията", казва експертът.
„Пържените храни и други храни с много мазнини забавят изпразването на стомаха, което може да причини дискомфорт“, споделя още диетологът.
Грейпфрут и продукти с неговите добавки - този плод може да засили ефекта на много лекарства, причинявайки предозиране. Често приеманото лекарство еритромицин може да причини опасен сърдечен ритъм, ако се приема с грейпфрут.
Също така лекарят припомня, че по време на антибиотично лечение трябва да се изключи консумацията на алкохол.
Случаи, в които можете да избегнете употребата на антибиотици
"Първо, черният дроб страда много от комбинацията от алкохол и антибиотици. Второ, алкохолът може да увеличи страничните ефекти на лекарствата като гадене и диария", казва диетологът.
Как да се храним по време на лечение с антибиотици?
За поддържане на чревната микрофлора лекарят съветва да се консумират пробиотични храни, богати на полезни бактерии:
- кефир, кисело мляко с живи култури и други ферментирали млечни продукти;
- ферментирали храни като кимчи и кисело зеле ще помогнат на червата ви по време на антибиотично лечение;
- сирене и извара - някои сортове (например швейцарско, гауда, чедър, холандско), както иизварасъдържа пробиотици.
Не ги комбинирайте: Тези храни могат да намалят действието на лекарството ви
"Имайте предвид обаче, че пробиотиците могат да намалят усвояването на някои антибиотици. Затова консумирайте кисело мляко, сирене, извара и кисело зеле поне 2 часа преди приема на лекарството или 2 часа след това. Едновременната употреба на антибиотици и пробиотици е забранена", казва още лекарят.
Също така експертът припомня, че при антибиотично лечение е важна добрата хидратация. Адекватният прием на вода помага на тялото да изхвърли по-бързо токсините. Експертът припомня, че сами по-себе си, както всяко друго лекарство, антибиотиците са токсин за тялото.
Защо антибиотиците причиняват болки в стомаха и как да го възстановим?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!