Има неприятна миризма, неприятен вкус и гъста консистенция, но хората го използват в медицината и много други области на живота от векове. Катранът, за който говорим, все още се радва на голям интерес поради ценните си свойства.
Още: Лекар: Това са храните, които може да ядете без проблем преди лягане
Още: Онколог: Захарта е гориво за туморите
Катран - какво е това?
Катран (дървесен катран) е тъмнокафява, вискозна, гъста течност. Произвежда се в процеса на суха дестилация на дървесина или дървесна кора. Най-старите открити следи от производство на катран датират отпреди поне 80 000 години. За производството му са били необходими само дърва, зидана пещ или изкопана в земята яма и огнище. След поставянето на материала в мелницата за катран, суровината се затваря в плътни съдове или се запечатва с глина и мъх, за да се ограничи максимално достъпът на кислород. Процесът на производство на катран може да отнеме до 30 часа. Под въздействието на високи температури до 1000°C от дървесината се отделят газове, които след охлаждане кондензират. Полученият дестилат се изхвърля навън през специални тръби.
Още: Тези естествени средства дават уникален ефект при облекчаване на екзема
В момента катранът се произвежда в лабораторни условия за нуждите на фармацевтичната и козметичната индустрия.
Още: Кардиолог: При висок холестерол, яжте това сирене
Още: Кленов сироп - как влияе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Съставът на катрана може да варира в зависимост от вида, използван при производството на дървото, неговата възраст, вида на почвата, в която е расло, и температурата и продължителността на самия процес на суха дестилация.
В зависимост от използвания вид дърво, се различават:
Още: Лекар: Този алкохол вдига пикочната киселина до небето
Още: Лекар: По колко яйца може да ядете на ден, без вреда за черния дроб
- боров катран (борова слуз) с жълто-кафяв или тъмнозлатист цвят. Действа против сърбеж, поради което се използва главно при лечение на псориазис и себореен дерматит на скалпа
Още: Използвате ли балсам за устни? Ето защо това може да е грешка
Още: Пречистване на черния дроб: Това са топ 10 на най-добрите храни
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
- кафяво-черен брезов катран - най-често се използва като съставка в шампоани за пърхот и себорея
Можете да използвате катран външно под формата на мехлеми, пасти, спиртни разтвори, сапуни, шампоани, течни пудри. В миналото катранът се е използвал и вътрешно, като са използвали своите отхрачващи (боров катран) и антисептични свойства за дезинфекция на дихателните, храносмилателните и пикочните пътища. Понастоящем не се препоръчва приема на катранени препарати през устата.
Катранът е едно от най-старите лекарства, използвани при кожни заболявания, като псориазис, екзема, демодекоза, микоза, акне вулгарис и пърхот на скалпа.
Още: Почистете кожата в дълбочина с тази невероятна домашна маска
Катран – противопоказания и странични ефекти
Не използвайте катран, ако:
- сте бременна или кърмите
- страдате от бъбречна недостатъчност
- страдате от рак
Най-честите странични ефекти от употребата на катран са временно възпаление на космените фоликули, кожно дразнене или контактна алергична реакция. Избягвайте контакт на катранени препарати с очите.
Катранът също има фотосенсибилизиращи свойства, които могат да причинят обезцветяване на кожата. След използване на препарата избягвайте слънчева светлина за около ден. Това се отнася главно за въглищния катран и в по-малка степен за дървесния катран.
Един от компонентите на катрана - креозот - е канцерогенен. Въпреки това, според изследвания, днешните препарати, съдържащи боров катран, са достатъчно пречистени, за да съдържат минимални концентрации на опасни вещества.