Диетата при диабет има за цел да намали консумацията на храни с прости въглехидрати от типа на мед и рафинирана захар; богати на рафинирано брашно, като бял хляб, тестени продукти; животински мазнини и пържени храни; продукти с прекалено висока степен на белтъчини - месо, яйца и сирене.
Ето обяснението на диетоложката д-р Татяна Занин.
В диетата за диабет се дава предимство на консумацията на храни, богати на целулоза: небелени плодове, пресни зеленчуци и пълнозърнести продукти. Все пак и те е нужно да се консумират в умерена степен, защото, макар да са здравословни, съдържат въглехидрати, които в случай, че се прекали с тях, увеличават кръвната захар. Също така нужно е да отдадете предпочитание на здравословните мазнини от типа на бяла риба, зехтин; също на немазно, сухо пилешко месо.
Важно е да се спазва график с 4 до 6 хранения на ден. Интервалите между тях трябва да са от 2 до 4 часа, за да избегнете хипогликемия - когато степента на кръвната захар се смъква прекалено, а това може да причини замаяност, припадък и дори гърчове. Препоръчва се още страдащият от диабет да спортува не по-късно от 2 часа, след като се е хранил, за да избегне хипогликемия по време на физическа активност.
Може ли да се ядат мандарини при диабет?
Храните, които е необходимо да се избягват
Продуктите, от които е нужно да се предпазваме при диабетната диета, са с висока степен на съдържанието на прости въглехидрати или захар; например, следните.
- Захар и сладкиши.
- Плодови желета, мед, мармелад, конфитюр, тестени и сладкарски изделия.
- Бонбони и шоколади.
- Безалкохолни подсладени напитки: индустриални сокове, какао на прах.
- Грудкови зеленчуци: например, картофи – защото са с висока степен в концентрацията на въглехидрати. Но, да речем, южноамериканското растение „якон“ с вкус между ябълка и диня, въпреки че е грудка, е много нискокалорично и богато на пребиотична целулоза; спомага за намаляване и контрол на кръвната захар, затова може да се консумира от диабетици.
- Обработени меса: шунка, наденица, суджук, бекон, мортадела, салам.
- Всякакви алкохолни напитки.
Лекар: Тези промени във външния вид може да издават диабет
Храни, които би трябвало да се ползват с предимство
Храните, на които е нужно да се акцентира в диетата за диабет, са богатите на фибри, постни белтъчини и добри мазнини.
- Пълнозърнести продукти: пълнозърнесто брашно, пълнозърнести ориз и паста, овесени трици, киноа.
- Бобови култури: леща, соя, грах, боб, нахут.
- Зеленчуци: марули, домати, рукола, манголд, тиква, зелен фасул, лук.
- Постно (сухо) месо: пуешко, бяла риба, пилешко, говеждо, патешко.
- Плодове: дайте предпочитание на круши, портокали, ананаси, мандарини, праскови.
- Добри мазнини: от плодове като авокадо и кокос; растителни масла – също от авокадо, полезен е зехтинът тип екстра върджин.
- Маслодайни ядки и плодове: фъстъци, кестени, лешници, бадеми.
- Мляко и производните му: обезмаслени версии без добавена захар от типа на обезмаслено прясно мляко, обезмаслено и натурално кисело мляко, извара.
Лекар: Това е един от скритите симптоми на диабет, който се проявява сутрин
Препоръчително количество плодове
Макар да е добре да бъдат включени в диетата, по принцип плодовете би трябвало да се консумират от диабетици в малки количества – причината е съдържанието на естествена захар. Препоръката е 1 порция плодове на хранене, всяка в следните примерни количества (повтаряме: става дума само за 1 плод на хранене, а не за всичките или няколко от изброените!).
- 1 плод; например, 1 портокал, банан, ябълка, мандарина, круша.
- 2 тънки резена от по-едрите плодове, като ананас, пъпеш, папая, диня.
- 1 шепа дребни плодове, около 8 череши или гроздови зърна.
- 1 с. л. сушени плодове – кайсии, сини сливи, стафиди.
При това е необходимо да се избягва консумиране на плодове заедно с други богати на въглехидрати продукти – да речем, хляб, сладкиши, бял ориз.
Внимание! Статията е само за информация. Консултирайте се с лекар!