Честите колебания в кръвната захар ускоряват стареенето на мозъка и увреждат умствените способности. Това споделя руският ендокринолог д-р Зухра Павлова, позовавайки се на научни изследвания.
Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
Колебания на кръвната захар и влиянието им върху мозъка
Лекарят предупреждава, че колебанията в кръвната захар са опасни за мозъка. Д-р Павлова обяснява защо е важно за здравето на централната нервна система да поддържа постоянно здравословни нива на захарта в кръвта.
Лекар: Дефицитът на тези минерали ускорява стареенето на мозъка
Д-р Павлова припомня, че мозъкът е много чувствителен към захар или глюкоза. Повишената концентрация на захар в кръвта, както и на нейния дефицит, се отразява негативно на мозъчната функция и дейност.
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
"Ето защо е важно да се избягват флуктуации - или твърде голямо повишаване на глюкозата (хипергликемия), или намаляване до критично ниво (хипогликемия). Учените са открили, че при високи нива на захар бързо се увеличава обемът на бета-амилоида, протеинова субстанция, от която се образуват плаки, които причиняват смъртта на невроните и развитието на деменция", казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници
От своя страна, хипогликемията насърчава ненужното стимулиране на симпатиковата нервна система и провокира дисфункция на централната нервна система. Човек в това състояние може да "изключи" съзнанието и да развие кома.
"Честите колебания в кръвната захар увреждат мозъка, ускоряват стареенето му и допринасят за развитието на невродегенеративни заболявания", подчертава д-р Зухра Павлова.
„Правилното и балансирано хранене може да нормализира нивата на кръвната захар и по този начин да забави стареенето на мозъка“, отбелязва лекарят.
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора
Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Специалистът заявява, че спазването на диета, подобна на средиземноморската, е особено ефективна за поддържане на стабилна кръвна захар.
Съвети за поддържане на стабилна кръвна захар
"Като начало можете да намалите консумацията на сладкарски изделия и подсладени напитки и да замените белия хляб и тестените изделия с продукти от пълнозърнесто брашно. Храните, направени от рафинирани захари и рафинирани зърна, съдържат по-малко хранителни вещества, тъй като витамините и фибрите се намират предимно в обвивката на зърното. Примери за такива храни включват бяло брашно, бял хляб, бял ориз, бяла паста, печива, сода, бонбони и зърнени закуски с добавена захар", казва специалистът.
Здравословната диета включва зеленчуци, плодове, бобови растения и пълнозърнести храни, както и здравословни растителни масла, ядки и риба, богата на омега-3 мастни киселини, като сардини, сьомга или скумрия. Важно е да се храните на редовни интервали, за да избегнете преяждане.
Упражненията също помагат за понижаване на кръвната захар. Лекарят препоръчва да отделяте поне два часа и половина седмично за аеробни дейности, като ходене или изкачване на стълби.
Лекар: Тези храни влияят най-зле на мозъка
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.