Локална обезманганителна инсталация, която да пречиства питейната вода, ще строят в местността Орманя на Свиленград. Местната управа вече е избрала изпълнител на инженеринговата поръчка.
Още: Коледна трапеза, приготвена от Иван Звездев очаква Димитровград
Още: Грейнаха светлините на най-голямото живо Коледно дърво в Европа
Задачата ще бъде изпълнена от старозагорската фирма „Елфи – Тех“ ООД за 1 222 000 лв. без ДДС. Дружеството не е имало конкуренция в надпреварата за тази специфична обществена поръчка.
Целта е да се осигури съответствие на показателя манган в питейната вода съгласно Директива 98/83/ЕО за качество на водата, предназначена за питейно-битови нужди.
В тази връзка в Свиленград трябва да се проектира и изгради на модулен принцип локална обезманганителна инсталация, която по технология превръща разтворимите манганови съединения до неразтворими. Това става посредством окисление с озон, генериран от атмосферен въздух чрез студен електростимулационен синтез и отстраняването му чрез напорно обемно филтриране, пише в документацията.
Още: Кметът на Димитровград представи ново назначение
Още: "Будители по булеварда" - патриотичната инициатива на община Димитровград продължава
Средната часова производителност на инсталацията ще е 288 куб.метра в час, с консумация на ел енергия средно 80 kWh. При съдържание на манган 600 милиграма на кубичен дециметър при входа, на изхода съдържанието му трябва да е 50 мг/куб.дм.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва ремонт на път I-8 Пловдив - Хасково: АПИ със съвети към шофьорите
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково
Пределно допустимата концентрация на озон в атмосферата трябва да е по-малко от 120 мг/куб.м. Предвидено е смесването на обработваната вода с озоно-въздушната смес да е вукуум-ежекторно.
Оплаквания от течаща в крановете на кална и мътна вода в Свиленград има от години.
Проблемът е описан и в Екологичната оценка на Общия устройствен план на Свиленград през 2013 година.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково
„Високото съдържание на манган в питейни водоизточници, локализирани в поречието на река Марица все още не е намерило ефективно и радикално решение чрез изграждане на обезманганителни пречиствателни станции. При ново силно развитие на интензивно растениевъдство и крупно животновъдство съществува проблем с нитратното замърсяване на подземните питейни води. Спорен е досегашният избор на подходящи и безопасни материали за изграждане на водопроводни съоръжения (например участъци с етернитови тръби), донякъде и на химически продукти и дезинфектанти за водоподготовка“, се сочи в материала.
Манганът е един от показателите, които се наблюдават в питейната вода на Свиленград от пункт за контролен мониторинг четири пъти годишно. Наред с него се следят показателите за желязо, фосфати, амоний, нитрати, сулфати, калций, твърдост (обща), магнезий и натрий.
Фирмата е предложила 30 календарни дни срок за изготвяне на проект, 130 календарни дни за СМР, 60 месеца гаранционен срок и 1 ден – за реакция.