Местният парламент на Хасково даде зелена светлина на общината за изграждане на летище „Узунджово“ с мото писта по предложение на съветника Иван Минев.
Общинският съвет се съгласи летището да бъде лицензирано, като община Хасково се снабди с лиценз за летищен оператор и удостоверение за есплоатационна годност. Също така да се проектират и изградят летище и автомобилна писта при осигурено финансиране в землището на село Узунджово. Два съседни терена, предвидени за целта, са един до друг. Единият е с предназначение „за летище“ и е с площ 2 649 475 кв. метра, а вторият - „за друг вид застрояване“, е на терен от 919 294 кв. метра.
В единия имот е разположено бившето военно летище „Узунджово“. Първият полет там е извършен през 1953 г., а последният военен полет - през 2003 г.
До 2002 г. в експлоатация е било и летище „Малево“, което също е било под „шапката“ на Министерството на отбраната, където се обучавали млади пилоти и парашутисти. Впоследствие летището е приватизирано и към момента там не се извършва авиационна дейност.
Близо до Хасково има и друго бивше летище – „Криво поле“, както и летище „Горски извор“. Там обаче също не се извършва дейност. Пистата за излитане и кацане на летище „Узунджово“ е дълга 2200 метра. Към нея има прилежащи пътеки за рулиране и самолетни хангари. Според съветника пистата е годна за използване за целите на леката авиация.
Минев е упоменал, че в района на област Хасково и Кърджали няма действащи летища, което прави въздушния транспорт в тази част на страната невъзможен.
Освен това, ученици-пилоти от Хасково карат курсовете в Бохот до Плевен, Лесново в София, Варна и това ги обременява с допълнителни разходи. От това е мотивирано предложението му летище „Узунджово“ да бъде лицензирано.
Според него развитието на леката авиация може да има само положително икономическо въздействие върху региона.
“Освен като алтернативен транспортен възел, обучението на пилоти ще повлияе на хотелиерския бранш чрез допълнителна заетост. Ще се осигури летателна база за фирмите, извършващи авиационни услуги в сферата на селското стопанство и ваксинация по въздух. Ще позволи провеждането на различни авиационни мероприятия и събирания“, допълва вносителят.
Според него летището има потенциал да развие редовни полети за Русе, Варна и др., а когато бъдем приети в Шенген, ще могат да се извършват и международни полети, без да се налага необходимостта от граничен контрол.
Отделно от това писта „Узунджово“ може да бъде единствено съоръжение, което ще съчетава в себе си летище и автомобилна писта. Предвижда се изграждане на асфалтова писта с дължина 4,2 км и средна ширина 12 метра.
Според обосновката на съветника се предвижда също изграждане на административна сграда със зали за обучение, офиси, медия център, РВД, ресторант за бързо хранене, тип „пицария“, клубен ресторант, парк за 1500 автомобила с няколко буферни зони и възможност за разширение до 4 000 автомобила, трибуни с 4200 седящи места и още зони за 25 000 човека върху тревната площ.
Още от региона:
Община Ивайловград си търси главен архитект
С кампания за рециклиране община Димитровград и Екопак искат да спасят живот
Емблематичен спектакъл гостува в читалище "Братолюбие" в гр. Любимец