Практиката на студентите по ветеринарна медицина, доброволци в Спасителния център за диви животни към "Зелени Балкани" в Стара Загора, през изминалата седмица ги отведе при стадо каракачански коне в сакарското село Левка.
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Бъдещите ветеринарни лекари присъстваха на оценяване на представителите на тази автохтонна порода и помагаха на ветеринарните специалисти в прегледа на животните, обследването за бременност на кобилите и обезпаразитяването.
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Най-много внимание от страна на младите специалисти и особена радост предизвикаха току-що родените малки кончета. Всички животни бяха в задоволително клинично състояние, което е ще позволи съвсем скоро да бъдат преместени във високите части на планината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Връзката между конете и дейностите по възстановяване на белошипата ветрушка в Сакар, което е приоритет в работата на "Зелени Балкани" в района е много важна. Големите площи от пасищата в районите на гнездене на този рядък вид птици у нас, които конете изпасват, откриват площи те само за гнезденето на ветрушките, но и за хранене на дребните соколи.
Белошипата ветрушка беше върната у нас благодарение на дейностите на "Зелени Балкани" по проекта „Възстановяване на белошипата ветрушка“ LIFE11 NAT/BG/360, а практиката на студентите е част от проект Transhumance Sakar, който се изпълнява от "Зелени Балкани", Сдружение "Природен Парк Сакар" и местни фермери и се финансира от" Евронатур".
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна