Екип от Националната кардиологична болница извърши сложна и рядко правена у нас интервенционална процедура. Тя е била направена на двама пациенти, които са развили усложнение след операция за смяна на митралната клапа, и се нарича транскатетърно затваряне на паравалвуларен лийк (от набора методи на инвазивната кардиология).
Още: Със сложна операция: Спасиха мъж с разкъсана аневризма в корема
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Паравалвуларният лийк, известен още и като парапротезна регургитация, е сериозно усложнение, което може да се появи след хирургична смяна на митралната клапа или след транскатетърна имплантация на аортна клапа (TAVI). „Представлява механичен дефект, при който между изкуствената клапа и сърдечната тъкан се появява отвор, дупка. В резултат се получава връщане на кръв от лявата камера към лявото предсърдие, което не е нормално и трябва да бъде преустановено“, обясни д-р Александър Александров, началник на Отделението по инвазивна кардиология в болницата.
Честотата на това усложнение след хирургично клапно протезиране на митралната клапа варира между 7 и 17%. Ако не се затвори дефектът, се стига до сърдечна недостатъчност. Големите паравалвуларни лийкове носят и други сериозни рискове за пациента като хемолитична анемия и ендокардит. Златният стандарт в лечението е нова операция и смяна на клапата. Повторната операция обаче е свързана с относително висок риск за живота на пациента, а дългосрочните оперативни резултати остават незадоволителни.
Решение дава транскатетърнотото затваряне на паравалвурарния лийк - по-малко инвазивна, по-безопасна и ефективна алтернатива на реоперацията. Извършва се под обща анестезия, с венозен достъп от феморалната вена. За затварянето на дефекта се използват високотехнологични устройства, изплетени от нитинолови нишки (метална сплав от никел и титан с две уникални свойства – памет на формата и свръхеластичност). Специфично за тази процедура е, че се провежда под рентгенов и 3D ехографски контрол.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)
„Интервенциите са реализирани благодарение на ентусиазма и професионализма на лекари от НКБ от различни специалности: инвазивни кардиолози, кардиолози, детски кардиолози, електрофизиолози, анестезиолози и специалисти по образна диагностика. Специално внимание заслужава работата на ехографистите, които навигират процедурата чрез триизмерна ехокардиография в реално време“, обясни д-р Любомир Димитров, началник на Отделението по детска кардиология в НКБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Двамата пациенти са мъже, на които са поставени механични митрални клапи преди време в болницата. При стандартното последяване на състоянието им било установено, че са развили усложнението паравалвуларен лийк. И при двамата имало по един отвор между клапата и сърдечната тъкан, които били отстранени успешно чрез инвазивни процедури в края на юни. Пациентите са изписани в много добро състояние. При този метод престоят в болница е кратък, а възстановяването на пациента - много бързо. Интервенционалната процедура е и значително по-евтина от операцията.