Първата Семейна стая в Пловдив ще отвори врати в отделението по неонатология в УМБАЛ „Пловдив“ в навечерието на 17 ноември, когато се отбелязва Световният ден на недоносените деца. Тя е третата в България след разкритите вече в София и Велико Търново и е създадена с подкрепата на семейство дарители от Пловдив.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Благодарение на дарените от тях средства в помещение на 2 етаж в УМБАЛ „Пловдив“ е направен ремонт – стените са боядисани, подменена е подовата настилка, осигурено е и ново обзавеждане, каза д-р Диана Аргирова, началник на Отделението по неонатология. Инициатор за създаване на специалната семейна стая са експертите от фондация „Нашите недоносени деца“, с които екипът на лечебното звено партнира успешно от доста време. Те ни протегнаха ръка, за да осъществим още една добра практика, подчерта завеждащ неонатологията.
Семейните стаи в световната практика са помещения в неонатологичните отделения, където родителите и близките на недоносеното дете имат възможност за контакт в уютна и уединена обстановка. Те могат да прекарат време с бебето и лекуващите специалисти. С изграждането на връзка между родителите и детето се облекчава стресът за семейството, който се създава при продължителния престой на бебето и е вид превенция срещу изоставяне. Стабилизират се семейните връзки в този тежък период.
Медицинските специалисти имат възможност да информират и обучат родителите как да обгрижват специфичните нужди на бебето, да преведат специфичните медицински термини на достъпен език и така да се изгради доверие между лекуващите лекари и близките на бебето. По този начин се гарантира добра прогноза за лечението.
Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Плод на сътрудничеството между УМБАЛ „Пловдив“ и фондация „Нашите недоносени деца“ е и кенгуру грижата. Този здравословен подход, известен още като „кожа до кожа“, който запазва близостта на бебето до майката, помага на недоносените деца много по-бързо да излязат от критичното състояние – от кувьоза да бъдат изведени на термолегло, а след това изписани вкъщи, обясни д-р Аргирова. Фондацията е предоставила 2 специални стола за кенгуру грижа на неонатологията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Това не е единственото дарение на „Нашите недоносени деца“ – донесени са шапчици за малчуганите, изплетени от 700 доброволци, октоподчета за кувьозите, които наподобяват пъпната връв, както и покривала за кувьозите, които се поставят в определени часове, те играят важна роля за неврологичното развитие и спасяват децата от проблеми с проговарянето и обучението по-късно.
Всяка година през отделението по неонатология преминават средно по 250 бебета, дошли на бял свят с тегло под 1 кг, като най-малкото е момиченце от Пловдив, родено 650 гр. Все повече са недоносените деца, които лекуваме тук, а нашият стремеж е да осигурим възможно най-качествените грижи, с които да им гарантираме пълноценен живот, когато пораснат, изтъкна д-р Аргирова. Част от тези усилия е въведената рехабилитация за недоносени, която започва, след като бебето стигне тегло от 3 кг и продължава, докато проходи. Посредством гимнастиката се преодолява двигателният дефицит и се развиват физическите им умения. До момента в резултат на специалните комплекси вече има 3 проходили деца.
В помощ на родителите в отделението работи и психолог, който консултира ежедневно майки и татковци, които имат нужда от психологическа подкрепа.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Вижте кадри от стаята в галерията ТУК