Днес отбелязваме Мечкинден. Природозащитната организация WWF обръща специално внимание на тази дата в контекста на новото предизвикателство, с което се заема – кампанията за опазване на мечките в България и за предотвратяване на конфликта между тях и хората в отдалечените планински места. Освен това се навършва и една година от спасяването на едно малко мече, станало жертва на бракониери. Тежката историята на мечето Митко показва колко необходимо е да се работи с мечките у нас, за да няма повече случаи като този.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
"Нашите експерти намериха Митко изнемощял, в агония, на косъм от смъртта. Останал без майка, уплашен и гладен, той явно е тръгнал да търси храна. Но понеже няма опит, а и инстинктите му за съхранение все още не са развити, се е отправил към най-близкото населено място. Вместо на храна обаче, Митко се е натъкнал на бракониер, който го ранил тежко", разказва координаторът на кампанията на WWF за опазване на мечките в България Костадин Андонов.
Митко веднага е транспортиран до Парка за танцуващи мечки край Белица, а оттам и до рехабилитационен център "Арктурос" в Гърция, където е подложен на животоспасяваща операция. Днес състоянието му продължава да се подобрява, но, за съжаление, никога вече няма да може да живее сам сред дивата природа.
Тази сложна спасителна акция нямаше да бъде възможна без колективните усилия и солидна подготовка също и на Националната служба за защита на природата към МОСВ, център "Арктурос", Фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ, Сдружение за дива природа "Балкани", Национален парк "Централен Балкан" и РИОСВ София.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
"Една от основните заплахи за кафявата мечка в България е бракониерството – всяка година около 100 мечки стават жертва на бракониерство. Затова WWF разработва експертна програма за стабилизиране на техните популации. Ключов момент в нея е създаването на Спасителен мечешки отряд, който ще премества мечки, навлезли в населени места и ще спасява пострадали екземпляри", допълва Андонов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Всеки може да се присъедини към инициативата и да помогне за опазването на този застрашен вид, като посети специалната страница на WWF wwf.bg/koleda и стане закрилник на мече.