Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
10:46 пет  10 ян 2025

Инж. Момчил Георгиев от БАН конструира собствена разработка еко дронове

29 април 2022, 13:35 часа • 11610 прочитания

Учени от БАН разработват впечатляващи иновативни дронове, обещаващи оптимизация на куриерските процеси. Зад проекта стои младият инж. Момчил Георгиев, учен от Института за космически изследвания и технологии към БАН. Благодарение на разработките му, товар с тегло до 5 кг би могъл да бъде доставен безпилотно от София до Пловдив за по-малко от час. Подобрението на машините се корени в броя витла. Класическата схема на дроновете включва четири витла, а разработваните в Академията дронове са проектирани да функционират с три. Това позволява на иновативните безпилотни летателни апарати да пренасят в пъти по-тежки товари, съобщиха от пресцентъра на БАН.

Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)

Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция

Основната цел на разработките в момента е технологията да се имплементира в логистичната индустрия. Освен многократно съкратеното време за доставка, алтернативата за използване на дронове като доставчици е изключително зелено решение за намаляване на вредните емисии, придружаващи конвенционалните методи за трансфер на пратки. Дроновете се придвижват чрез електрически заряд и не замърсяват околната среда. До момента разработените дронове, тип коптери с три витла, намират приложение в картографирането, агроиндустрията, инспектирането и заснемане на архитектурни обекти и охранителна дейност на мащабни терени.

По думи на талантливия инж. Георгиев кариерният му път в сферата на разработването и оптимизацията на летателни апарати е започнал като хоби, но необятният свят на науката е мотивирал превръщането на това начинание в професия. Постъпва в БАН, когато академията има нужда от пилот на безпилотни дронове. Богатият му опит с различни летателни апарати го прави изключително ценен за Академията и съвместно осъществяват различни мисии и проекти. Ученият определя свободата да твори и изследва възможностите на летателните устройства като най-големия си успех до момента. Според него науката в България дава шанс на младите таланти да изследват безкрайни възможности и да постигат целите си, единственото необходимо е мотивация за успех. Сполучливите разработки на института доказват, че всичко в науката е възможно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch