Добра новина, свързана с българското образование: ученикът от Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ (СМГ) Георги Пашалиев постига исторически успехи за България в сферата на изкуствения интелект. Миналото лято, младежът, който през тази година ще бъде в 12. клас, е стажант в един от най-добрите университети в света - ETH в Цюрих. Там той работи под ръководството на д-р Никола Константинов, който от тази година е изследовател в INSAIT, проф. Мартин Вечев и Флориан Дорнер, докторант в института Макс-Планк. Темата на стажа е разработване на нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-надежден изкуствен интелект. Благодарение на стратегическото партньорство между швейцарското висше училище и българския институт INSAIT, това лято Георги продължава работата си в София. Това съобщиха от пресцентъра на МОН.
Още: Жена с вроден порок на сърцето роди здраво бебе
Още: Вместо красота-беля: В "Пирогов" спасиха живота на жена, пострадала след поставяне на ботокс
Преди дни идва и първата голяма новина, свързана с младежа. След усилена работа, започнала през лятото на 2022, ученикът записва името си сред авторите на NeurIPS - най-реномираната научна конференция за изкуствен интелект в света и в топ 10 измежду всички сфери на науката. Така за първи път в историята български ученик участва с публикация на форум от такъв ранг в тази сфера.
За да може повече български деца да имат същата уникална възможност като Георги и то тук - в България, INSAIT разработва собствена програма, която дава възможност на най-добрите български ученици да участват в научни изследвания на световно ниво в София. Програмата носи името STARS, съкратено от английски: Science, Technology and AI ResearchInternshipforHigh-SchoolStudents. Програмата е уникална, тъй като в продължение на 8-10 седмици учениците не само работят рамо до рамо с реномирани учени по едни от най-актуалните теми в изкуствения интелект, но и активно участват във всички дискусии в инстутита.
Още: Ето кои българчета ще ни представят на Международната олимпиада по информатика
Още: В памет на дъщеря им: Семейство от Димитровград с дарение от 100 000 лв на общинската болница
Още: BBC оцени филмите на децата от иновативното училище в Дерманци (СНИМКИ)
Програмата стартира това лято в София и заедно с Георги работят още 3-ма младежи, всеки от които показва огромен потенциал за развитие. Сред тях са Мария Дренчева от Софийската математическа гимназия, Рени Паскалева от Първа частна математическа гимназия и Теодора Тодорова от Математическата гимназия в Бургас. През 2024 г. научната организация планира да открие нови 10 места за кандидатстване.
Примпоняме, че освен STARS, в България има и други установени програми за ученици и развиване на таланти като ученическия институт по математика и информатика УчИМИ и Лятната Изследователска Школа (ЛИШ) към Института по Математика и Информатика, Българска Академия на Науките (ИМИ-БАН)
Още: Историческо: След почти 80 години къдроглави пеликани загнездиха в района на Бургас (СНИМКИ)
Още: Първата донорска ситуация за 2025 г. даде шанс за живот на двама българи
За INSAIT
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски” има стратегическата цел да превърне България във водещ център за изследвания и иновации в областта на информатиката и изкуствения интелект. Само преди месец институтът стана част от ELLIS - водещата европейска инициатива за изкуствен интелект. С това България стана първата страна в Източна Европа, която влиза в мрежата, където членуват Оксфорд, Кембридж, Макс-Планк и други. Повече за INSAIT може да прочетете на www.insait.ai.
Още: Младо семейство дари 1000 лева на детското отделение в Смолян
Още: Със сложна операция: Спасиха мъж с разкъсана аневризма в корема
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари