След тригодишен застой броят на двойките царски орли в България се увеличи с още една и вече наброяват 29. Новооткритата двойка не само промени тригодишната тенденция без промяна в популацията, но и с избора си на изкуствено гнездо увенча с пореден успех дейност на БДЗП за поставяне на изкуствени гнезда в подходящи за вида местообитания.
Още: Направете добро и се включете в кампанията "Великден за всяко дете"
Още: Събраха над 9300 лева за ремонт на църква с уникална архитектура
Новата двойка е открита от екип на LIFE проекта „Земя за царския орел“. Едната птица е 3-годшна, а другата – 4-годишна. В съседна на двойката територия с поставено изкуствено гнездо са наблюдавани две възрастни птици, които се държат като двойка и вероятно търсят свободна територия, която да заемат.
Поставянето на изкуствени гнезда е важна част от природозащитните дейности, извършвани по проекта, за подобряване на гнездовите и хранителните местообитания на вида. Общо 40 изкуствени гнезда ще бъдат инсталирани в Натура 2000 зони „Сакар“, „Дервентски възвишения“, „Западна Странджа“, „Каменски баир“ и „Адата - Тунджа“. Изкуствените гнезда се поставят на подходящи места, където няма опасни електрически стълбове и човешкото безпокойство е минимално.
Гнездото се изгражда от клони и се поставя върху висока топола – основен вид дърво, използван за гнездене от царския орел. Дейността се извършва през зимата, за да могат напролет орлите да заемат гнездата и да ги достроят. Проучванията сочат, че близо 20 % от изкуствените гнезда стават дом на царските орли.
Още: "Ръка за майка ми" - кампания в подкрепа на самотни майки и техните деца
Още: В Димитровград: 96-годишна дари 100 000 лв. за детско отделение на болницата
През юли ще бъде отчетен и гнездовият успех на царските орли в България за 2018.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)
Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот