Българският ученик Радостин Чолаков влезе в челната петорка в престижната изследователска програма на Масачузетския технологичен институт.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
"До това постижение се стигна, след като участвах в 6-седмичната изследователска програма RSI в Масачузетския технологичен институт. Тази година бяхме 100 ученици от различни страни и участваме с разработка на проект с ментори. България има трайно участие в тази програма и всяка година участват двама българи, които се избират с конкурс и се провежда интервю в БАН", каза Радостин пред Bulgaria ON AIR.
Проектът му е бил в сферата на машинното обучение - с неговите ментори са квантували големи езикови модели.
Самият той създава изкуствен интелект само на 14 години (ВИДЕО).
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
"Тези езикови модели зад услуги като ChatGPT, които могат да генерират текстове, са изключително големи и изискват много ресурси, за бъдат използвани и разпространявани. Основно разглеждахме различни начини да ги направим по-малки като памет и ресурси, от които се нуждаят, за да бъдат по-бързи. Това се постига чрез квантуване, което представлява закръгляне на параметрите на моделите към по-малко на брой възможни стойности", обясни ученикът, който сега ще бъде 12-и клас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Интересът му към програмирането се е зародил още от ранна детска възраст. В първите години го възприема като игра, след което прераства в нещо по-сериозно. В началото се е самообучавал в интернет, но в последните години получава голяма подкрепа от учени в БАН.
Радостин Чолаков ще представя България на международен семинар в Швейцария през 2024 г. Подборът за този форум също е осъществен чрез конкурс от МОН. Очаква на форума да се проведе семинар за STEM технологиите и ще обнови опит с ученици от другите държави.
"Надявам се да продължа да се развивам в сферата на компютърните науки. Да правя неща, които да бъдат полезни на хората. Тези проекти от RSI имат за цел да правят по-лесно използването на модели за машинно обучение. Този път минава през висше образоване в тази насока", посочи още Радостин.
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата
Още: Млади изследователи в университетите получават до 3000 лева месечно по нова програма
Иначе младият талант е роден в родопското село Барутин в семейство на дърводелец и шивачка. Занимава се с програмиране от 9-годишен. През 2018 г., когато е още на 12 години, получи награда от Google за създадените от него приложения за платформата Google Assistant. Наградата е от 2400 долара във вид на ваучери.
Радостин е единственият ученик, който е получил две награди от клуба “Отличниците на България”, създаден от в. “24 часа”. Талантливото момче влезе в клуба още като шестокласник в основното училище “Никола Вапцаров” в Барутин.
Още: Президентска награда за момчето с красив ум от Родопите
Лауреат е на Националната олимпиада за информационни технологии за 2020 и 2021-а. Получава младежка награда от Българската асоциация по информационни технологии. Той е и съорганизатор на няколко технологични събития. Негов проект е АзБуки.ML, който прави корекция на граматични и пунктуационни грешки, генерира текстове, синтезира гласов прочит от написан текст, и то на български език.
Радостин става най-младият българин с награда в двата най-престижни научни конкурса - EUCYS и ISEF. Той е един от избраните млади лидери от “FORBES България” в селекцията “30 под 30”, категория “Наука, технологии и здравеопазване”.
Получава за втори път награда на името на Джон Атанасов, която се присъжда в 5 категории на ученици, студенти и млади български учени в областта на компютърните науки.
Още: Български талант: Момче на 17 години създава изкуствен интелект